Tepelná úprava potravin znamenala revoluci v životním stylu našich předků. Najednou dokázali konzumovat i dříve nestravitelné části rostlin, získali z potraviny více energie, mohli si dovolit trávit jídlem méně času, snížili riziko hladomorů, uvolnili si kapacitu pro jiné aktivity. Podle nové studie se tak stalo velmi dávno.
Dnešní lidoopi tráví konzumací potravy spoustu času, nám nejpříbuznější šimpanzi více než třetinu dne. Pokud by byl člověk odkázán na studenou stravu, podle odhadů by přežvykování musel věnovat 48 procent svého času. Ve skutečnosti nám na to dnes stačí pouhých pět procent času.
Evoluční biologové z Harvardu srovnali anatomické znaky moderních lidí, lidoopů a čtrnácti fosilních pozůstatků předků člověka a našich dávných příbuzných. V úvahu brali velikost stoliček, tělesnou hmotnost a další charakteristiky.
Stoličky se s přechodem na tepelně upravenou stravu zmenšují, protože už na ně nejsou kladeny takové nároky. Analýza odhalila, že výrazně zmenšené stoličky, jejichž rozměry nelze vysvětlit vlivem jiných faktorů působících během evoluce, mají tři druhy: moderní lidé Homo sapiens, neandertálci a Homo erectus, který se ze starších forem člověka vyvinul před 1,9 milionu let.
Autoři výzkumu zveřejněného v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences z toho usuzují, že tepelnou úpravu potravy začal využívat už Homo erectus, přestože přímé důkazy o použití ohně k vaření jsou mnohem mladší. Spolehlivé archeologické nálezy jsou staré 400 tisíc let, spory se vedou o ohniště staré 790 tisíc let, nalezené v Izraeli.