Časované bomby
Viry nezpůsobují nádory mozku. Spoustu jiných však ano
05.10.2013 11:40 Původní zpráva
Vědci zveřejnili výsledky velké studie souvislosti virů a nádorového bujení. Nejčastěji způsobují, asi nepříliš překvapivě, nádory děložního hrdla. Naopak část předpokládaných vztahů k virů k rakovině se nepodařilo potvrdit.
První virus způsobující rakovinu objevili vědci v roce 1908. Od té doby přibývá důkazů, že buněční parazité neschopní samostatného života, dokážou narušit fungování buněk svého hostitele tak, že ho ohrozí na životě nebo zahubí. Dosavadní důkazy byly ale často anekdotické a nezřídka si i odporovaly. Nová studie by to mohla změnit. Její autoři prozkoumali genetický 4 443 vzorků nádorových buněk a porovnali ho se známými genomy virů.
Podařilo se jim vyčíslit přítomnost virového genetického kódu v devatenácti typech rakovinného bujení. Oproti předpokladům se nepotvrdilo, že by virová infekce mohla vést k některým nádorům mozku nebo k rakovině prsu. Na druhou stranu našli vědci silný vztah virů například k nádorům jater nebo střeva. Je proto možné, že podobně jako se dnes dívky a mladé ženy očkují proti rakovině děložního čípku, budeme se v budoucnu očkovat i proti dalším zhoubným nádorům.
* Které nádory může způsobit virová infekce?
* Jaké viry mají onemocnění rakovinou na svědomí?
* Co jsou vůbec viry zač?
* Proč se zdravá buňka snadno změní v rakovinovou?
Odpovědi na tyto a další otázky najdete v novém čísle časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 7. října 2013.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.