Byli dinosauři studenokrevní jako dnešní plazi, nebo dokázali udržovat stálou tělesnou teplotu jako ptáci a savci? Druhá z možností získala díky novému výzkumu další podporu, dinosauři zřejmě opravdu nebyli tak pomalí a nemotorní, jak se o nich zpočátku soudilo.
Pokud byli dinosauři teplokrevní, znamená to, že mohli osídlit mnohem širší paletu nejrůznějších ekosystémů, například vysoké hory, kde však není velká pravděpodobnost, že se do dnešních dnů zachovaly jejich kosti.
Teplokrevnost znamená také schopnost rychlejšího pohybu a obecně vyšší aktivity méně závislé na aktuální teplotě prostředí. Je s ní však spojena vyšší energetická spotřeba, a tedy i větší nároky na množství potravy.
ČTĚTE TAKÉ: O jídelníčku dinosaurů vypovídají stopy na zubech
O teplokrevnosti dinosaurů svědčí například struktura jejich kostí, uspořádání dýchací soustavy, způsob pohybu nebo u některých druhů izolace těla v podobě peří. Americko-britský tým nyní v časopise PLoS ONE zveřejnil výsledky svého výzkumu, který přináší další důkazy. Tentokrát založené na srovnávání metabolismu a svalové hmoty u dinosaurů a dnes žijících živočichů.
Jak z kostí poznat spotřebu kyslíku?
Studenokrevní i teplokrevní živočichové jsou schopni zhruba stejného krátkodobého výkonu v režimu, kdy tělo pracuje bez kyslíku (to je příklad sprintu na sto metrů), pokud však jde o vytrvalost, tedy o dlouhotrvající výkon vyžadující zásobení těla kyslíkem, teplokrevní živočichové jsou na tom řádově lépe.
ČTĚTE TAKÉ: Býložraví dinosauři rychle rostli, aby unikli predátorům
Autoři nové studie se rozhodli porovnat rychlost metabolismu třinácti druhů dinosaurů a většího množství dnešních studenokrevných i teplokrevných živočichů. To se může na první pohled jevit jako značně pošetilý pokus, protože z dinosaurů zbyly pouze kosti. Výzkum žijících živočichů však ukázal, že z anatomických znaků na kostře lze rychlost metabolismu odhadnout až s 98procentní přesností. Důležitá je například poloha kyčelního kloubu a další znaky, z nichž lze usuzovat na způsob a rychlost pohybu.
Vědci se zaměřili na dinosaury pohybující se pouze po zadních končetinách, protože u čtyřnohých druhů se metabolismus odhaduje obtížněji. Mezi třinácti zkoumanými druhy byli i příslušníci známých rodů Tyrannosaurus, Velociraptor nebo Archaeopteryx. K potvrzení výsledků posloužila ještě doplňková metoda umožňující odhadnout objem svalů.
ČTĚTE TAKÉ: Nejmocnějšího z dinosaurů porazil jednobuněčný parazit
Obě metody potvrdily, že dinosauři se svým metabolismem a využitím svalové hmoty podobali spíše ptákům a savcům než studenokrevným plazům. Navíc se zdá, že teplokrevnost jde napříč různými skupinami živočichů, takže se nejspíš jedná o jejich univerzální vlastnost. Teplokrevní byli, jak se zdá, i příbuzní létající pterosauři.
Alternativní vysvětlení
Výsledky lze interpretovat i jinými způsoby. Dinosauři by se možná dokázali uživit i v případě, že by se spoléhali pouze na krátké sprinty. Podobnou strategii dnes praktikují někteří ještěři. U velkých dinosaurů to však není pravděpodobné. Zvíře by v takovém případě rychle „vybilo baterky" a trvalo by mu poměrně dlouho, než by opět nabralo síly. Mezi tím by bylo velmi zranitelné.
Je také možné, že alespoň velcí dinosauři si udržovali stabilní tělesnou teplotu jen díky své velikosti. Velké tělo má ke svému objemu relativně malý povrch, kterým teplo může unikat. Takové vysvětlení však nelze aplikovat na menší druhy, které také vykazují znaky teplokrevných živočichů.
ČTĚTE TAKÉ: Lenošivý život dinosaurů: hodně jídla, málo pohybu
Foto: profimedia.cz, PLoS ONE