Evropské země postaví největší vesmírný dalekohled světa na poušti Atacama v jihoamerickém Chile. Oznámila to v bavorském Garchingu organizace Evropská jižní observatoř (ESO), která sdružuje čtrnáct evropských zemí včetně České republiky. ESO dala přednost Chile před Španělskem. Zařízení má mimo jiné hledat vzdálené planety a případně i život na nich.
Největší dalekohled světa s hlavním zrcadlem o průměru 42 metrů má být vybudován na hoře Cerro Armazones, jejíž vrchol se nachází ve výšce 3060 metrů nad mořem. Volba na poušť Atacama padla díky suchu a tmě, které oblast poskytuje a vytváří tak ideální podmínky pro pozorování hvězdné oblohy.
Ze stejného důvodu ESO v chilských Andách provozuje také Velmi velký dalekohled (VLT), který sestává ze čtyř oddělených optických dalekohledů.
ČTĚTE TAKÉ: České firmy by se mohly podílet na obřím teleskopu
Výstavba dalekohledu by měla být zahájena v roce 2011, do provozu by mohl být uveden v roce 2018.
Přístroj s označením Evropský extrémně velký teleskop (E-ELT) by mohl znamenat v pozorování vesmíru podobnou revoluci jako Galileův vynález dalekohledu před zhruba čtyřmi sty lety. E-ELT má poskytovat patnáctkrát ostřejší snímky než Hubbleův vesmírný teleskop, který už dvacet let pozoruje vesmír z oběžné dráhy.
ČTĚTE TAKÉ: Hubbleův vesmírný dalekohled slaví dvacáté narozeniny
Astronomové chtějí s pomocí nového zařízení kromě jiného zjišťovat, jak se formovaly planety a zda mimo Zemi existuje život. E-ELT bude schopen pozorovat objekty ve viditelné i infračervené části spektra. Pátrat bude po planetách podobných Zemi i o velikosti Jupitera a po nejvzdálenějších vesmírných objektech. Má také zkoumat první galaxie.
Foto: ESO