Jak probíhal před téměř 400 miliony let přechod prvních obratlovců z vody na souš? Zcela jistě to nebyla jednorázová událost, dávní čtvernožci do nového prostředí pronikali postupně. Nové paleontologické nálezy odhalují detaily tohoto procesu.
V dnešním vydání časopisu Science zveřejnili britští a švédští paleontologové výsledky svého studia ramenních kostí šesti jedinců rodu Ichthyostega. Tento čtyřnožec žil v devonu přibližně před 370 až 360 miliony let v oblasti dnešního Grónska a vědci o něm už dlouho věděli, že patřil k prvním obratlovcům, kteří se odvážili na souš.
Nyní se ukázalo, že jeho ramenní kost se během života proměňovala. Paleontologové si všímali především plošky, na kterou se upínaly prsní svaly. Ta totiž napovídá, jakým způsobem se živočich pohyboval. Mláďata měla kost podobnou jako starší rybovití obratlovci, kteří svůj život ještě trávili ve vodě, například tvor přezdívaný Tiktaalik (na obrázku). Zato starší jedinci už v tomto aspektu připomínali čistě suchozemské tvory.
ČTĚTE TAKÉ: Lebka odhalila detaily přechodu z vody na souš
Zdá se tedy, že Ichthyostega vedla dvojí život. Mláďata se ještě cachtala ve vodě, dospělci však trávili čas především na souši. Během dalších milionů let se Ichthyostega a jí podobní živočichové vyvinuli v nové druhy, které se ze závislosti na vodním prostředí zcela oprostily a zahájily novou éru vývoje obratlovců vedoucí k dinosaurům, ptákům i lidem.
Foto: ArthurWeasley, Ted Daeschler