Jak zemřel <span>malíř Caravaggio</span>? Začíná vědecká detektivka

Věda a technika
9. 4. 2010 08:27
Judita a Holofernes, Caravaggiův obraz dokončený roku 1599.
Judita a Holofernes, Caravaggiův obraz dokončený roku 1599.

Judita a Holofernes, Caravaggiův obraz dokončený roku 1599.Tajemství smrti slavného italského malíře Caravaggia chtějí po 400 letech rozluštit italští vědci. Cílem jejich projektu je nalézt v temné kryptě mezi stovkami dalších kostí malířovy ostatky a podrobit je rozsáhlé analýze, napsala agentura AP.

Caravaggio zemřel v červenci roku 1610 ve věku 39 let. Příčinou smrti mohlo být podle některých teorií náhlé propuknutí malárie, syfilis nebo vražda z rukou některého z jeho mnoha nepřátel, které si umělec nadělal během svého bouřlivého života.

Dlouhou dobu se věřilo, že Caravaggio zemřel po náhlém záchvatu na pláži v přístavním městě Porto Ercoleve. Badatelský tým Antonia Morettiho však podle pramenů dokládá, že Caravaggia převezli do tamější nemocnice, kde skonal až o několik dnů později.

Současné místo uložení ostatků Caravaggia není s jistotou známo. Malíř byl nejprve pochován na hřbitově ve městě San Sebastiano. Jeho kosti pak exhumovali v padesátých letech 20. století, kdy byl hřbitov zrušen a nahrazen městským parkem. Podle dokumentů i svědeckých výpovědí byly vykopané kosti převezeny do krypty na jiném hřbitově a právě v ní nyní Morettiho tým malířovy ostatky hledá.

Napoví DNA, olovo i stopy na kostech

Patří některé z kostí slavnému italskému malíři?Mužské kostry, které vykazují známky stáří kolem čtyřiceti let a pochází přibližně z doby Caravaggiova života, chtějí podrobně prozkoumat v laboratoři. Podrobí je například radiokarbonové dataci a analýze DNA. Zatím tu takových skeletů našli devět.

Vodítkem je například vysoké množství olova a dalších kovů spojených s malováním a specifické poškození kostí. "Víme, že Caravaggia kopl do nohy kůň a toto zranění by mělo být na kosti dolní končetiny vidět," řekl antropolog Giorgio Gruppioni.

ČTĚTE TAKÉ: Dánský archeolog: Neřešíme, jestli hvězdáře zabili

Součástí projektu je také výzkum DNA dnešních lidí, kteří žijí v dané oblasti a jmenují se Merisi, jak znělo malířovo skutečné příjmení, jež není příliš obvyklé.

Skeptici však tomuto projektu příliš nevěří, protože od umělcovy smrti uplynulo už mnoho času.

Foto: profimedia.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Na dně moří a oceánů leží doslova poklady - vzácné kovy (ilustrační foto)

Japonci se vrhnou na dno oceánu. Chtějí zkusit těžit vzácné kovy v hloubkách

Věda a technika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Mimozemšťani, kometa nebo balvan? K Zemi míří objekt od jiné hvězdy

Věda a technika
3. 7. 2025

Brno Transit: Český horor vás zavede do metra, které neexistuje

Věda a technika
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ