Kapsle maskované jako červené krvinky bojují s nádory

Věda a technika
23. 6. 2011 07:40
Nanotechnologie umožňují vyrobit dopravní prostředky pro rozvoz léků krevním řečištěm (ilustrační foto).
Nanotechnologie umožňují vyrobit dopravní prostředky pro rozvoz léků krevním řečištěm (ilustrační foto).

Mikroskopické kapse umožňují dopravit molekuly léku krevním oběhem přímo do nádoru, aniž by chemoterapie poškodila zdravé buňky. Imunitní systém se však proti cizím tělískům brání a předčasně je ničí. Pomoci může nová metoda napodobující červené krvinky.

Cílená distribuce léčiv přímo na místo určení vzbuzuje velké naděje. Ale přirozená obrana organismu, která nás za normálních okolností chrání před patogeny, v tomto případě hraje proti lékařům. Pokud nejsou umělé mikrokapsle s léky nijak chráněny, vydrží v těle řádově minuty, než na ně bílé krvinky zaútočí v domnění, že jde o nepřátelsky naladěné vetřelce.

V klinických studiích se v současné době používají kapsle vybavené ochranným pláštěm z polyetylenglykolu, který jejich životnost prodlužuje řádově na hodiny. Nová metoda, kterou v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences představili čínští odborníci pracující na Kalifornské univerzitě, dosahuje v tomto směru ještě lepších výsledků. Při pokusech na myších vydržely kapsle v krevním oběhu několik dní.

Vědci myším odebrali krev, izolovali z ní červené krvinky a "vypůjčili si" jejich buněčné membrány. Do nich zabalili polymerní nanočástice naplněné molekulami léku.

Vůbec poprvé se tak podařilo zkombinovat umělé částice s přirozenou buněčnou membránou, která je pro oklamání imunitního systému ideální. Na svém povrchu nese bílkoviny, které imunitní systém rozpozná jako tělu vlastní, takže na takto maskované kapsle neútočí.

Pokud by se metodu podařilo zavést do medicíny, chemoterapie by mohla být mnohem efektivnější, protože lék by se krevním oběhem dostal přímo do nádoru. Stačilo by ho proto menší množství a zdravé buňky by jím nebyly vůbec zasaženy.

Další čtení

Očekávání stoupá. Mafia: The Old Country má na wishlistu už 2,5 milionu hráčů

Věda a technika
3. 7. 2025

Tony Hawk i Tomb Raider míří do Game Passu. Microsoft odhalil červencové přírůstky

Věda a technika
2. 7. 2025
Na dně moří a oceánů leží doslova poklady - vzácné kovy (ilustrační foto)

Japonci se vrhnou na dno oceánu. Chtějí zkusit těžit vzácné kovy v hloubkách

Věda a technika
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ