Končí věk <span>vypadaných vlasů</span>, slibují onkologové

Věda a technika
27. 3. 2008 14:10
Vyšetření mamografem.
Vyšetření mamografem.

Vyšetření mamografem.Místo atomové bomby cílené bombardování rizikových objektů. Tak se dá s nadsázkou popsat budoucnost v léčbě rakoviny. Cílenější léčba rakoviny je přitom v Česku dostupná už dnes, a mohla by pomoci až šedesáti procentům pacientů.

Typický pacient s rakovinou je bledý člověk, který nemá vlasy a trpí nevolnostmi. Je to proto, že chemoterapie ničí nejen buňky nádoru, ale také vlasové kořínky nebo dělící se buňky v kostní dřeni. Vědci se proto už léta snaží vytvořit léky, které by tělo šetřily a zasahovaly jen proti narušeným nádorovým buňkám.

ČTĚTE TAKÉ Pacientka: Bylo to těžké, i když jsem to čekala

Několik léků, které působí cíleně jen na buňky nádoru, je k dispozici i v České republice. Je možné je použít u nejčastějších nádorů, které Čechy postihují: rakoviny plic, tlustého střeva a konečníku, prsu nebo ledvin.

Konec vypadaným vlasům, slibují onkologové.Těchto nádorů v posledních letech stále přibývá, počty zemřelých jsou ale stejné nebo klesají. "Zatímco u rakoviny tlustého střeva býval před lety medián přežití 6 měsíců, po zavedení chemoterapie se zvedl na 12 měsíců a s nejnovějšími léky je až 24 měsíců," dokládá úspěchy medicíny docent Luboš Petruželka, přednosta onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty UK.

Přijďte do onkocentra, radí odborník

Podle Petruželky by tyto léky mohly pomoci až šedesáti procentům pacientů s nádory. Jsou ale velmi drahé (léčba jednoho pacienta s rakovinou se může vyšplhat až na miliony korun), proto je potřeba pečlivě posuzovat, který lék by měl konkrétní pacient dostat.

Rozhodování přitom vyžaduje zkušeného lékaře: je třeba posoudit typ nádoru i podrobné charakteristiky nádorových buněk. "Není to tak, že byste dali buňku do přístroje a on vám řekl, jaký lék je vhodný," vysvětluje Petruželka.

Proto by se pacienti měli obracet na specializovaná komplexní onkologická centra, a to i v případě, že jim rakovinu léčí jiný lékař. "V onkologii je běžné, že pacient svou situaci konzultuje i s jiným lékařem," doporučuje Petruželka.

Budoucnost: cílená a na míru

Onkologové slibují, že chemoterapie jako léčebná metoda už je za zenitem. V budoucnu by se měly rozvíjet jen nové léky, které budou působit právě jen na nádorové buňky. V následujících letech by měla vzniknout léčiva, která překonají i současnou biologickou léčbu. "Dnešní léky mají ještě nějaké nežádoucí účinky, i když slabší než chemoterapie. V budoucnu by i tyto účinky měly zmizet," slibuje Petruželka.

Foto: profimedia.cz

Další čtení

GTA 7 může být levnější než šestý díl. Umělá inteligence má ušetřit čas i peníze

Věda a technika
10. 7. 2025

Česká středověká strategie se poprvé ukázala. Ashborne Games láká na realistický svět

Věda a technika
9. 7. 2025

The Last of Us Part II Remastered přidává novinku. Projít příběh chronologicky

Věda a technika
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ