Loni v květnu vzbudila světovou senzaci 47 milionů let stará fosilie „opičky" pojmenované Ida. Autoři objevu tvrdili, že se jedná o společného předka obou hlavních skupin primátů - poloopic a vyšších primátů, k nimž patří i člověk. Nezávislí paleontologové význam Idy od začátku zpochybňovali. A nyní je jasné, že měli pravdu.
Původní článek o Idě, patřící k druhu Darwinius masillae, vyšel v odborném časopise PLoS ONE. Autoři svému objevu udělali obrovskou reklamu. V den jeho zveřejnění se začala prodávat kniha The Link (Článek - míněno chybějící), propagovaná sloganem „Úžasný nový objev, který může změnit vše". Televize History Channel odvysílala stejnojmenný dokument. Spuštěna byla i internetová stránka revealingthelink.com.
ČTĚTE TAKÉ: Vědecká bublina roku aneb Kouzlo marketingu
Ida měla představovat spojovací článek mezi poloopicemi, opicemi a lidoopy. Čtveřice vědců ze tří amerických univerzit nyní v časopise Journal of Human Evolution přináší důkazy, že Ida patří mezi poloopice - stejně jako dnešní lemuři nebo outloni. S vývojovou linií vedoucí k člověku nemá nic společného.
Fosilie podle autorů postrádá hlavní znaky vyšších primátů, například dvoukomorové střední ucho nebo plochou kost oddělující oko a žvýkací svaly. „Neexistuje žádný důkaz, že Darwinius tyto znaky s vyššími primáty sdílel. A pokud nejste schopni dokázat ani toto, můžete zapomenout na to, že by Darwinius byl blízký příbuzný člověka a lidoopů," říká Chris Kirk z Texaské univerzity, jeden z autorů aktuálního článku.
Podle něj nám Ida navzdory tomu, jak dokonale se zachovala, o evoluci primátů neříká prakticky nic nového. Počátky vývojové linie vedoucí k dnešním poloopicím byly popsány už dříve na jiných fosiliích.
Foto: PLoS ONE