Největší urychlovač částic, LHC vybudovaný v evropské organizaci pro jaderný výzkum CERN u Ženevy, dnes brzy ráno postihl výpadek proudu. Zařízení však podle dostupných informací není poškozeno, takže pátrání po největších tajemstvích vesmíru by nemělo nabrat další zpoždění.
CERN se k události zatím oficiálně nevyjádřil, veškeré informace tak pocházejí z fanouškovského serveru www.lhcportal.com, do nějž však přispívají i lidé přímo z CERNu.
Podle informací na jeho diskusním fóru výpadek proudu zasáhl hlavní počítačové centrum a vyřadil z provozu zařízení, která urychlují protony na základní rychlost ještě před jejich vypuštěním do samotného LHC.
Urychlovač zřejmě nebyl poškozen. Neměly by se tak opakovat potíže způsobené závadou, k níž došlo loni v září jen několik dní po spuštění LHC. Tehdy se poškodil jeden ze spojů chladicího systému a helium, které z něj uniklo, poškodilo několik magnetů. Ty se starají o udržení částic na kruhové dráze a chlazení na teplotu -271 °C je nezbytné pro udržení jejich supravodivosti.
Opravy a opětné ochlazení celého systému trvaly čtrnáct měsíců, takže urychlovač byl opět spuštěn teprve před několika dny.
ČTĚTE TAKÉ: Ve Švýcarsku znovu spustili obří urychlovač částic
První kolize částic v obřím urychlovači CERN
LHC nyní snad s ročním zpožděním konečně začne přinášet vědecké výsledky. V pondělí se podařilo protony urychlit tak, že získaly rekordní energii 1018 gigaelektronvoltů. Po dosažení plného výkonu by měly být urychleny až na 7000 GeV - řádově více než dovedou dnes používané urychlovače.
Fyzikové doufají, že studium srážek protonů a iontů olova jim pomůže mimo jiné pochopit podstatu temné hmoty, simulovat děje probíhající při velkém třesku na počátku vesmíru nebo odhalit Higgsův boson, který ostatním částicím dodává jejich hmotnost.
ČTĚTE TAKÉ: Urychlovač LHC se probouzí
Foto: CERN