Pořádná zima teprve začíná, ale od čtvrtka 13. prosince, od svátku svaté Lucie, se začne pozvolna prodlužovat odpoledne. Slunce ale během dne déle svítit nebude. Bude sice zapadat později ale ráno ještě později vycházet, a to až do zimního slunovratu. Zimní slunovrat letos nastává 21. prosince, kdy Slunce ve 12.11 vstoupí do znamení Kozoroha a začne se opět vracet k rovníku.
Tato "asymetričnost" slunečního svitu je podle astronomů způsobena geometrií dráhy Země kolem Slunce a příklonem či odklonem zemské osy ke Slunci. "Lucie noci upije a dne nepřidá," vystihuje tento jev lidové přísloví.
Odpoledne se ale bude prodlužovat jen o minuty, takže si toho lidé při shonu kolem nákupu vánočních dárků zřejmě ani nevšimnou. Celková délka slunečního svitu se začne prodlužovat až od slunovratu, kdy bude Slunce na obloze zhruba osm hodin. "Na Boží narození (25. prosince) o kuří pokročení, o huby otevření" nebo také "o bleší převalení", říkají lidová přísloví.
Nejen později zapadat, ale i dříve vycházet, začne Slunce po 1. lednu. Na Nový rok už je den podle lidových přísloví delší "o slepičí krok" nebo o "zaječí skok". Přísloví si ještě všímají toho, že 6. ledna na Tři krále pokročil den "o tři kroky dále" a 2. února na Hromnice, že je ho "o hodinu více".
Na svatou Lucii na venkově dívky zahalené do bílých plachet s pomoučněnými obličeji obcházely usedlosti a kontrolovaly, zda je uklizeno a zda snad nějaká hospodyně ještě nepřede. Lucky nepořádné hospodyňky ale i děti káraly.
Svatá panna Lucie žila podle starých legend na přelomu 3. a 4. století v sicilských Syrakusách. Její jméno se odvozuje od latinského slova lux - světlo. Že má svaté poslání, Lucii sdělila svatá Agáta. Stalo se to, když Lucii přemohl spánek při modlitbách u Agátina hrobu.
Lucie rozdala majetek chudým, přestože jí už matka našla ženicha. Ten ji pohnal před soud. Když zástupce římského císaře zjistil, že je křesťankou, chtěl ji dát odvléci do nevěstince. Ani tisíc mužů a tisíc volů s ní však podle legend nepohnulo z místa a nezmohli ji ani mágové a kouzelníci.
A možná právě proto, že mágům odolala, považovali ji staří Čechové za ochránkyni proti čarodějnicím a kouzlům. Snažili se také s její pomocí zlé čarodějnice odhalit. Kdo od Lucie až do Božího narození (25. prosince) vyráběl stolek a každý den na něm něco málo udělal, když si ho pak přinesl o Božím narození do kostela na ranní mši a sedl si na něj, všechny čarodějnice prý uviděl.
Lucie noci upije a dne nepřidá. Stmívat se začne později
Věda a technika
11. 12. 2012 17:41
Karlův most (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: Profimedia