Mutanti, Frankenstein, umělé viry. Smíme vše, co umíme?

Věda a technika
12. 8. 2012 18:01
Otázky spojené s etikou biotechnologického výzkumu si musí klást celá společnost, ale je nutné o nich předem něco vědět.
Otázky spojené s etikou biotechnologického výzkumu si musí klást celá společnost, ale je nutné o nich předem něco vědět.

Vnášíme cizí geny do lidských buněk a lidské geny do bakterií. Vytváříme zabijácké viry, rozebíráme embrya na kmenové buňky, a pokud někteří sportovci nevítězí díky genovému dopingu už dnes, brzy budou. Jsme připraveni na budoucnost formovanou biotechnologiemi?

"GMO jsou zločinem na přírodě." "Klonování povede k výrobě poslušných otroků." "Vědce upravující chřipkový virus je třeba postavit ke zdi." Radikální názory na biotechnologie zpravidla vycházejí z neznalosti a jsou srovnatelné s legendárním výrokem důchodkyně Věry Pohlové v anketě deníku Metro: "Já bych všechny ty internety a počítače zakázala."

"Nestačí říct, že je něco dobře nebo špatně. Tak probíhají bioetické diskuse v hostinci Na Růžku, kde štamgasti přesně vědí, co by zakázali, nařídili a uzákonili. Ale každý krok má nějaké důsledky, které nemusí být na první pohled zřejmé," říká profesor Jaroslav Petr, který mimo jiné přednáší bioetiku na Zemědělské univerzitě a je členem Bioetické komise při vládní Radě pro výzkum, vývoj a inovace.

Biotechnologie mění náš život k nepoznání a často přinášejí otázky dotýkající se života a smrti. Odpovědi na ně nebývají jednoznačné, ale je třeba si tyto otázky klást. Nebo budeme čekat, až na ně někdo odpoví za nás způsobem, který se nám nemusí ani trochu líbit?

Čtěte TÝDEN.* Jak argumentují zastánci legalizace genového dopingu?

* Je správné číst genomy nenarozených dětí?

* Proč vědci naučili ptačí chřipku šířit se mezi savci?

* Co se stane, když emoce zamlží rozum?

* Jak ultrazvuk zabíjí ještě nenarozené indické dívky v Kanadě?

* V čem tkví problém principu předběžné opatrnosti?

Odpovědi na tyto otázky čtěte v časopise TÝDEN, který vychází v pondělí 13. srpna 2012.

Další čtení

Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

GTA 7 může být levnější než šestý díl. Umělá inteligence má ušetřit čas i peníze

Věda a technika
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ