Dospělí neandertálci nesnášeli mléko. Zjistili to vědci z Institutu Maxe Plancka pro evoluční biologii v Lipsku. Gen nutný k trávení mléčného cukru totiž nebyl u dospělých jedinců aktivní. Byli naopak vybaveni genem, který je důležitý pro vývoj řeči. Zda neandertálci nějaký jazyk používali, ale odborníci zatím netuší.
Objevy jsou výsledkem analýzy genetické informace neandertálce, kterou němečtí vědci nahrubo přečetli během loňského roku.
ČTĚTE TAKÉ: Genetici rozluštili puzzle - přečetli genom neandertálce
Fuj, mléko!
Neschopností zpracovávat mléko se neandertálci neliší od velké části současné dospělé lidské populace. Pro biochemika Johannese Krauseho, který s novým zjištěním přišel, proto není nijak překvapující, že neandertálci na tom byli podobně. "My Evropané jsme začali pěstovat krávy pro mléko až někdy před deseti tisíci lety," vysvětlil podle agentury DPA.
Malé děti mléko bez problémů tráví. Gen pro tvorbu enzymu laktázy, který řídí štěpení mléčného cukru (laktózy), však u mnoha lidí není v dospělosti aktivní, takže konzumace mléka způsobuje nadýmání a průjmy.
Dnes si s mlékem poradí více než devadesát procent obyvatel severní Evropy. Schopnost trávit mléčný cukr je běžná také na Blízkém východě, tedy v kolébce zemědělství, v Indii nebo u východoarfických Masajů. Ve střední Evropě je netolerance vůči laktóze o něco častější. Naopak například američtí indiáni schopnost trávit laktózu zcela postrádají, podobně je na tom mnoho afrických a asijských populací.
Britští a němečtí vědci před dvěma lety přišli se zjištěním, že mléčný cukr nedokázali trávit ani první evropští zemědělci. Tolerance se vyvinula během posledních osmi tisíc let, tedy poměrně rychle. To naznačuje, že schopnost trávit mléko skýtala ve své době značnou evoluční výhodu. Jedinci s patřičnou mutací po sobě zanechávali více potomků, čímž se tato schopnost v populaci šířila.
Dokázali neandertálci mluvit?
Neandertálci zcela vymizeli zhruba před třiceti tisíci lety. Podle dosavadních zjištění nebyli přímými předky moderního člověka, ale slepou vývojovou větví. Měli spolu nicméně mnoho společného - možná i dorozumívání pomocí řeči.
ČTĚTE TAKÉ: Neandertálci se s našimi předky zřejmě nekřížili
Neandertálcům prý nezlomilo vaz klima, ale naši předci
Při mapování genomu neandertálce lipští odborníci narazili na gen FOXP2, jenž hraje významnou roli v řečových schopnostech. "Nevylučuje to tedy, že i neandertálci mohli mluvit," uvedl Krause. Ale i když měli k řeči genovou výbavu, je podle něj možné, že se u nich žádný jazyk nevyvinul.
Foto: profimedia.cz, SXC