Newton a spol.: Přelomové <span>vědecké práce</span> jsou on-line

Věda a technika
1. 12. 2009 13:34
Britská Královská společnost zpřístupnila historické vědecké práce.
Britská Královská společnost zpřístupnila historické vědecké práce.

Britská Královská společnost zpřístupnila historické vědecké práce.Hrůzostrašný popis krevní transfúze z roku 1666 nebo zpráva skeptického vědce, který v roce 1770 zkoumal genialitu osmiletého Mozarta - to jsou části archivu britské Královské společnosti, které byly právě zveřejněny na novém populárně naučném webovém portálu.

Stránky Trailblazing, věnované největším vědeckým objevům za posledních 350 let, jsou jedinečnou příležitostí nahlédnout do archivů této renomované vědecké instituce. Zájemci si na nich mohou prohlédnout originální články tak, jak byly původně otisknuty. Mezi dochovanými je například studie Benjamina Franklina, který v roce 1752 pomocí papírových draků dokazoval, že bouřkové blesky jsou ve skutečnosti "elektrický oheň" a ne nadpřirozený jev.

Služba však zatím má určité technické problémy. U některých historických článků se stahování pdf souboru s naskenovaným dokumentem po stažení 3 kB zastaví a soubor nelze otevřít - alespoň při našem redakčním testování.

Newtonova práce o spektrálním složení bílého světla.Internetový portál má interaktivním způsobem inspirovat návštěvníky k tomu, aby se na vědu dívali jako na součást každodenního života. "Zachycují okamžiky, kdy nám věda umožnila lépe porozumět světu kolem nás a dohlédnout dál," uvedl prezident Královské společnosti Martin Rees.

Články jsou vybrané z nejstaršího anglicky psaného vědeckého časopisu, nazvaného Philosophical Transactions. Zahrnují období od roku 1650 až do současnosti a jsou mezi nimi pojednání o revolučních objevech, mezi něž patří studie Isaaca Newtona z roku 1776 o možnosti rozložit paprsek světla na barevné spektrum, příspěvek o objevení penicilinu nebo průlomové články Stephena Hawkinga o vesmírných černých dírách.

V čísle z roku 1755 se například mohou zájemci dočíst o jednom z prvních očkování "vytvořením drobného řezu na paži", do kterého se vkládala dávka "namáčená v matérii náležitého druhu neštovic". V příspěvku se dále uvádí, že postup byl původně testován na odsouzených trestancích a dětech z chudobince.

Foto: trailblazing.royalsociety.org

Autor: ČTK

Další čtení

GTA 7 může být levnější než šestý díl. Umělá inteligence má ušetřit čas i peníze

Věda a technika
10. 7. 2025

Česká středověká strategie se poprvé ukázala. Ashborne Games láká na realistický svět

Věda a technika
9. 7. 2025

The Last of Us Part II Remastered přidává novinku. Projít příběh chronologicky

Věda a technika
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ