Světovými médii se začala šířit zpráva o tom, že nedaleko Kanárských ostrovů byla prostřednictvím programu Google Earth objevena pravidelná síť "ulic", která svým umístěním odpovídá jedné z možných lokací bájného města Atlantidy. Společnost Google už ale zprávu dementovala s tím, že nejde o skutečné struktury na mořském dně, ale o artefakt vzniklý až při zpracování dat ze sonaru.
Mapová aplikace Google Earth nově nabízí detailní pohledy pod hladinu oceánů. Pravoúhlé struktury, o nichž se nyní v souvislosti s Atlantidou píše, jsou patrné na souřadnicích 31° 20' severní šířky a 24° 20' západní délky.
ČTĚTE TAKÉ: Google Earth už vidí i pod mořskou hladinu
Server BBC News citoval vyjádření Googlu k "objevu" pozůstatků bájné civilizace: "To, co uživatelé vidí, je artefakt vzniklý při sběru dat. Informace o charakteru mořského dna jsou často získávány z lodí vybavených sonarem. Viditelné linie odpovídají trasám, po kterých se lodi při sbírání dat pohybovaly. Skutečnost, že mezi nimi jsou prázdná místa, vypovídá o tom, jak málo toho o světových oceánech víme."
Podobné linie lze skutečně nalézt i na jiných místech mořského dna. Lokalita s pravoúhlou sítí "ulic" navíc neodpovídá žádné vyvýšenině, která mohla v minulosti vystupovat nad hladinu jako ostrov.
O nalezení legendárního ostrova Atlantida, na kterém se v období 10 tisíc let před naším letopočtem vyvinula vyspělá civilizace, se pokoušejí již celé generace badatelů a dobrodruhů. O existenci tohoto mytického kontinentu se dodnes vedou spory, jelikož jediným zdrojem informací jsou Platónovy spisy, ve kterých se zmiňuje o atlantském státu a dobyvačných válkách s Atéňany. Podle filozofa však celá atlantská kultura zanikla po zemětřesení kolem roku 9600 před naším letopočtem, kdy se údajný kontinent potopil pod hladinu moře.
Někteří vědci tvrdí, že v dané době nemohla vzniknout tak moderní civilizace, a označují Atlantidu za zdařilý Platónův výmysl se snahou ilustrovat ideální státní zřízení.
Foto: Google Earth