Česká republika se v příštím roce stane plnoprávným členským státem Evropské organizace pro využívání meteorologických družic (EUMETSAT). Přístupovou dohodu včera podepsali ministr životního prostředí ČR Ladislav Miko a generální ředitel organizace EUMETSAT Lars Prahm.
Organizace se sídlem v německém Darmstadtu zajišťuje nepřetržitý tok dat z meteorologických družic. Je také jednou z klíčových složek nově budovaného evropského programu Globálního monitoringu životního prostředí a bezpečnosti. Plné členství opravňuje státy podílet se na vývoji družic, používat všechna získaná data a software organizace.
„Plné členství v organizaci EUMETSAT nám umožňuje sdílet veškeré údaje a informace potřebné ke zkvalitnění našich meteorologických služeb, jako jsou protipovodňová ochrana a prevence," řekl Miko.
Prahm připomněl, že Česká republika byla v roce 1992 prvním nečlenským státem, který uzavřel s organizací EUMETSAT dohodu o využití údajů: „Dosažení plnoprávného členství je posledním milníkem v tomto dlouhodobém partnerství," dodal.
Češi se na vývoji aplikací souvisejících s evropskými družicemi už podílejí, a to prostřednictvím programu Evropské vesmírné agentury (ESA). Agentura přijala od roku 2005 celkem 29 českých projektů z různých oborů kosmonautiky a kosmického výzkumu, z toho se pozorování Země a tedy témat organizace EUMETSAT týkala zhruba polovina.
Přístupem k ESA a EUMETSAT se vzhledem k těsné provázanosti vývoje a provozu družic mezi organizacemi otevřou možnosti pro uplatnění podstatně většího počtu malých a středních podniků v oblastech informační technologie a přístrojové techniky.
ČTĚTE TAKÉ: Členství v ESA: příležitost pro české firmy
Vstupní poplatek bude pro Česko znamenat jednorázový výdaj ve výši pět milionů eur (130 milionů korun). Roční poplatky členských i spolupracujících států jsou odvozovány z hrubého domácího produktu jednotlivých členů. Vstupní poplatek zaplatí ministerstvo životního prostředí ve čtyřech splátkách mezi lety 2010 až 2013. Členský poplatek bude hradit ministerstvo zahraničních věcí, v roce 2010 to bude 2,5 milionu eur (65 milionů korun).
EUMETSAT má v současnosti 23 evropských členských států a sedm spolupracujících států. Organizace provozuje čtyři geostacionární družice, první evropskou polární družici a oceánskou družici. Údaje a výstupy z družic organizace EUMETSAT přispívají k předpovídání počasí a monitorování světového klimatu.
Data z evropských družic Meteosat začali čeští meteorologové pravidelně přijímat v roce 1991. Od prosince 2004 docházejí data z družic druhé generace do Českého hydrometeorologického ústavu v digitální podobě. Tento systém by měl zůstat funkční až do roku 2015, kdy se předpokládá nástup družic Meteosat třetí generace.
Foto: EUMETSAT, ČTK