Ve vesmíru stačí jediná zdánlivě bezvýznamná chyba a posádka Mezinárodní vesmírné stanice se může ocitnout ve smrtelném nebezpečí. Aby se takové chyby nestávaly, musí být astronauti na svou misi dokonale připraveni. Stará se o to i tréninkové centrum evropských astronautů v Kolíně nad Rýnem, které TÝDEN navštívil.
Centrum evropských astronautů (European Astronaut Centre) založila Evropská kosmická agentura v roce 1990. Učí se v něm jak budoucí evropští astronauti, kteří prošli přísným sítem při konkursu, tak aktivní astronauti z Evropy, Spojených států, Ruska, Japonska a Kanady, připravující se na plnění konkrétních úkolů při pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).
Ve věrných kopiích modulů ISS se učí provádět vědecké experimenty v kosmické laboratoři Columbus, ovládat robotické rameno, obsluhovat technická zařízení nutná pro provoz stanice, překládat zásoby z bezpilotní evropské lodi ATV... A v obrovském bazénu trénují pobyt na vnějším plášti ISS při opravách a instalaci nových zařízení.
Podrobněji můžete do tréninkového centra nahlédnout v časopise TÝDEN, který vychází v pondělí 22. listopadu.
Jak se stát astronautem?
Už dva roky je členskou zemí Evropské kosmické agentury také Česká republika. Znamená to, že až bude vyhlášen nový konkurs, mohou se do elitního týmu evropských astronautů dostat i Češi. V nejbližší době se však nový konkurs otevírat nebude, ten poslední skončil v květnu 2009 a šest vybraných astronautů právě dokončilo základní výcvik.
Už dávno neplatí, že mezi astronauty se mají šanci dostat jen bývalí vojenští piloti. Uspět může každý, kdo prokáže potřebné znalosti, inteligenci, fyzickou zdatnost a psychickou odolnost.
Na webu ESA jsou ke stažení ukázky testů, které museli zájemci o zařazení mezi astronauty absolvovat. Otázky z fyziky a matematiky příliš nevybočují z toho, co by měli zvládnout absolventi střední školy. (Např.: Drát dlouhý 48 cm se po zahřátí roztáhne na 52 cm. Jak dlouhý bude po zahřátí drát původně dlouhý 72 cm?) Jenomže účastníci testu nevědí, jaký mají na každou z otázek časový limit - zadání může kdykoli zmizet z obrazovky. A to snadno vede ke zbytečným chybám z nervozity.
Záludný je test paměti - po třech minutách snahy zapamatovat si čísla a obrazce vyskakující na obrazovce a zároveň odpovídat na pokládané otázky měl redaktor TÝDNE pocit, že se mu rozskočí hlava.
- Proč instruktoři dělají při přípravě simulovaného výstupu z vesmírné stanice úmyslné chyby?
- Jak se ovládá robotické rameno na povrchu ISS?
- Proč se na ISS při kontaktu s evropskou bezpilotní lodí ATV dosud používá ruský parkovací systém ze 60. let?
- Jaký je rozdíl mezi astronautem a žákem základní školy?
- Jak dlouho výcvik astronautů trvá?
Odpovědi na tyto i další otázky najdete v časopisu TÝDEN, který vychází v pondělí 22. listopadu.