Dokument
Australský Ostrov lorda Howea funguje jako evoluční laboratoř
11.11.2011 16:03 Původní zpráva
Evoluce miluje izolované ostrovy. Rostliny a živočichové se v mikrosvětě bez nepřátel vyvíjejí do roztodivných forem odlišných od života na pevnině. Jakákoli invaze zvenčí však pro ostrovní ekosystémy představuje smrtelné nebezpečí. Člověk, kočky a krysy ohrožují i Ostrov lorda Howea, který je zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví lidstva UNESCO.
Sopečný ostrov o rozloze 56 km2, doprovázený několika menšími ostrůvky, leží 700 kilometrů východně od australského pobřeží. Eroze ho během milionů let zmenšila na čtyřicetinu původní velikosti a vytvořila na něm bizarní sklaní útvary.
Osídlen byl před 150 lety, dnes na něm žijí čtyři stovky stálých obyvatel.
Izolovaný mikrosvět
Ostrov lorda Howea leží dost blízko pevniny, aby ho po jeho vzniku před sedmi miliony lety mohly postupně osídlit organismy z pevniny. Zároveň je dost daleko na to, aby se na něj nové druhy dostávaly jen vzácně, což mu umožnilo relativně nerušený vývoj v izolaci.
Hory čnějící z moře vytvářejí výrazný výškový gradient, takže na ostrově vzniklo široké spektrum ekosystémů od písčitého pobřeží přes palmové háje a strmé skály po vlhký les na těžko přístupné náhorní plošině ve výšce několika set metrů.
Unikátní je i okolní moře, v němž se setkávají teplé proudy z tropické oblasti s chladnou vodou z jihu. V těsném sousedství nejjižnějšího korálového útesu tak žijí druhy moří mírného pásma.
Ukázka z dokumentu Ostrov lorda Howea (ČT2, sobota 12. 11., 15.45)
V malých populacích se snadno prosadí nové mutace, které by se na pevnině "utopily" v moři původních genů.
Na ostrově navíc působí jiné evoluční tlaky. Mnohé organismy tu nemají přirozené nepřátele, takže během evoluce rezignovaly na obranné mechanismy. A mohly obsadit i ty ekologické niky, které na pevnině okupují jejich konkurenti.
Díky dlouhé izolaci se na ostrově vyvinuly i druhy, které by na pevnině neměly šanci přežít, například endemický chřástal Howeův, jeden z nejohroženějších ptáků světa. Asi čtyřicet procent rostlin z náhorní plošiny neroste nikde jinde na světě.
Přichází člověk, bojte se
Od příchodu člověka však ostrov čelí nebezpečím, na něž nebyl připraven. Na palubách lodí dorazily krysy, které decimují snůšky v ptačích hnízdech. Chutnají jim i semena nejrůznějších rostlin, čímž postupně ovlivňují druhovou skladbu ostrovních ekosystémů. Jejich přičiněním už vyhynulo devět endemických ptačích druhů. Podobné nebezpečí představují i kočky.
Také zavlečené rostliny v mnoha případech vytlačují původní flóru. Řetězovou reakcí se pak změny šíří i do dalších pater ostrovních ekosystémů.
Ohrožené druhy se v současné době těší přísné ochraně a například populace chřástala Howeova se opět zvětšuje.
Virtuální návštěvu ostrova o víkendu nabídne Česká televize. V sobotu 12. listopadu v 15.45 odvysílá na programu ČT2 německý dokument Ostrov lorda Howea.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.