Brouk z Nové Guineje má šroubovací nohy

Věda a technika
1. 7. 2011 15:05
Dvě části nosatcovy nohy jsou spojeny závitem. Jako šroub s matkou.
Dvě části nosatcovy nohy jsou spojeny závitem. Jako šroub s matkou.

Šroub s matkou není lidský vynález, i v tomto případě nás příroda předběhla. Jeden novoguinejský brouk má ve svých nohou jeden z kloubů pozměněný tak, že připomíná šroub otáčející se v pevně usazené matce. A zdá se, že v hmyzí říši není sám, kdo podobný mechanismus využívá.

Zatímco v lidmi vyrobených strojích slouží šroub s matkou především k pevnému zajištění spojů, u brouků je volný a umožňuje rotační pohyb.

Mikrofotografie příkyčlí s vnějším závitem.Neobvykle utvářený kloub objevil tým vedený Thomasem van de Kampem z Technologického ústavu v německém Karlsruhe u nosatce Trigonopterus oblongus z Nové Guineje.

Kloub spojuje kyčel s příkyčlím – první a druhý článek složitě členěné nohy. Kyčel má na svém vnitřním povrchu závit s otočkou 345 °. Do ní nasedá příkyčlí s vnějším závitem s rozsahem 410°. Tak velkého pootočení však noha schopna není, svaly pohyb zastaví u předního páru nohou už při otočení o 90° a u středního a zadního páru o 130°. Nohu by sice teoreticky bylo možné zcela vyšroubovat, ale za cenu zpřetrhání svalových úponů a dalších měkkých tkání.

Závit umožňuje otočku až o 130°.

Vědci objev publikovali v aktuálním vydání časopisu Science. Na jeho stránkách spekulují o možné výhodě netradičního kloubního spojení. Brouk žije na tenkých větvičkách a listech stromů a "šroub otáčející se v matce" může být pro pohyb v takovém prostředí výhodnější než běžný kloub.

Šroubovací nohy vědci objevili u nosatce Trigonopterus oblongus.Autoři upozorňují na skutečnost, že v jednom směru je závit plně dotažen, takže brouk má v této poloze svůj postoj pevně fixován, aniž by přitom namáhal svaly.

Předběžné zkoumání dalších druhů z téže čeledi naznačuje, že novoguinejský nosatec zřejmě není s takovým řešením osamocený. Kloub stočený do závitu ostatně mají i kdytohlavové patřící mezi mandelinky. U nich je však závit vinutý pouze o 210° v kyčli a o 180° v příkyčlí.

A pokud si myslíte, že alespoň kolo je čistě lidským vynálezem, podívejte se, jakým způsobem uniká pavouk žijící v Namibijské poušti před parazitickou vosičkou. Promění se v kolo rotující rychlostí až 44 otáček za sekundu:

Autor: - von -Foto: Science/AAAS

Další čtení

Že se nás lesní požáry netýkají? Částice putují tisíce kilometrů až k nám domů

Věda a technika
19. 5. 2025

Tajemství Řípu odhaleno. Vznikl z lávového jezera při erupci sopky

Věda a technika
18. 5. 2025
ilustrační foto

Brněnští vědci zjistili, jak koronavirus proniká do mozku. Je to horší než přes plíce

Věda a technika
16. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ