Nejstarší z dosud objevených dravých dinosaurů, který žil na počátku dinosauří éry před 230 miliony lety, měřil i s ocasem pouhých 120 centimetrů a vážil pět až osm kilogramů. Jeho potomci přitom dosáhli velikosti téměř deset metrů a hmotnosti několika tun.
Dinosaura pojmenovaného Eodromaeus murphi objevil argentinsko-americký tým paleontologů na severozápadě Argentiny. Vědci o něm informují v dnešním vydání časopisu Science.
Eodromaeus měl ostré zuby a drápy, zadní nohy z něj dělaly rychlého běžce. Měl už všechny anatomické rysy charakteristické pro velké dravé druhy, které se z něj nebo z jeho blízkých příbuzných později vyvinuly. Patří k nim i známý Tyrannosaurus rex. A také všichni dnešní ptáci, kteří jsou potomky jedné linie dravých dinosaurů.
Paleontologové objevili dva jedince ležící těsně vedle sebe a z fosilních pozůstatků sestavili téměř kompletní kostru.
Další nálezy v oblasti navíc naznačují, že dinosauři během triasu, kdy vyhynuly velké skupiny jejich konkurentů, nezaznamenali žádný rychlý rozmach, pokud jde o rozmanitost druhů. Podléhali pomalé evoluci a do pozdější rozmanitosti se vyvinuli postupně. Toto zjištění podkopává teorii, že dinosauři vděčí za své dominantní postavení během druhohor tomu, že jim vyhynutí jejich konkurentů otevřelo nové ekologické niky, což vedlo k rozrůznění jejich životních forem.