Španělští paleontologové vytvořili srovnávací model umožňující určit, zda nejrůznější fosilní vejce patřila ptákům, nebo dinosaurům. Jejich britští kolegové model aplikovali na velikonoční čokoládová vajíčka - a nestačili se divit.
Sedmdesát milionů let stará zkamenělá vejce nalezená v Pyrenejích mají tvar, který paleontology zpočátku nechal na pochybách o jejich původu. Jejich tvar totiž nebyl ani typicky ptačí, ani dinosauří. Vědci proto proměřili vejce nejrůznějších druhů ptáků a dinosaurů, výsledky "nasypali" do jednotné databáze a získali nástroj umožňující určit, které skupině živočichů neznámé vejce pravděpodobně patří.
Dinosauří vajíčka jsou zpravidla protáhlejší než ptačí a jsou symetričtější - špička se příliš neliší od protilehlé strany, i když toto pravidlo neplatí obecně.
Model ukázal, že pyrenejská vejce patřila zřejmě dinosaurovi. Druh, jehož kostru zatím nikdo neobjevil, autoři modelu pojmenovali Sankofa pyrenaica a o svých závěrech informovali v časopise Paleontology.
Velikonoční dinosauři
Paleontologové z univerzity v anglickém Leicesteru španělský model aplikovali na čokoládová vajíčka, jichž byly před Velikonocemi plné obchody. Ukázalo se, že zdaleka ne všechna z nich jsou inspirována slepičími vajíčky. Některá se podobají spíše vejcím káněte nebo vodního ptáka poláka, další připomínají vejce kondorů nebo vyhynulého obřího druhu Aepyornis. A některá dokonce nemají s ptáky nic společného a lze je spolehlivě určit jako vejce dinosauří.
Světle šedá vajíčka patří ptákům, tmavší dinosaurům. Většina čokoládových vajíček se podobá těm ptačím, některá ale, jak se zdá, snesli dinosauři.