Diamantové jezero v odlehlé nehostinné části argentinského severozápadu by mohlo vědcům poskytnout informace, jak se na Zemi začal vyvíjet život a jak mohl přežít i na dalších planetách.
Vědci totiž našli v centru obrovského vulkanického kráteru v nadmořské výšce 4700 metrů miliony "superbakterií", které prosperují v podmínkách, které jsou pro většinu ostatního života smrtící.
Prostředí, v němž bakterie žijí, se podobá primitivním podmínkám na Zemi ještě předtím, než fotosyntetizující organismy začaly proměňovat zemskou atmosféru a obohacovat ji o kyslík. Ve vodě je vysoké koncentrace arsenu a solí.
"Jezero má velký vědecký význam jako okno do naší minulosti. Důležité je také pro astrobiologii - výzkum života na jiných planetách," řekla agentuře Reuters María Eugenia Fariasová z týmu, který v Diamantovém jezeře podivuhodnou formu života objevil. "Pokud bakterie může přežít tady, může přežít například i na Marsu," dodala.
Nejextrémnější ze všech extrémistů
Takzvané extremofilní (milující extrémy) bakterie jsou známy z různých koutů světa. Některé odolávají vysokým teplotám či tlakům, jiné snášejí radiaci nebo třeba velmi nízké pH. Podle Fariasové jsou nicméně nově objevené bakterie výjimečné tím, že prospívají v těch nejdrsnějších podmínkách. "Máme tady řadu extrémních podmínek, všechny na jednom místě. A to dělá tohle místo jedinečným," vysvětlila mikrobioložka, která pracuje ve vědecké a technické výzkumné radě v provincii Tucumán.
V jezeře je obsah arsenu 20000krát vyšší, než je množství obsažené ve vodě uznané za pitnou. A teplota vody často klesá pod bod mrazu. Ovšem led se v ní nikdy nevytváří, jelikož jezerní voda je pětkrát slanější než voda mořská.
DNA této bakterie odolává ultrafialovému záření. To vytváří mutace, které by jiné organismy při trvalé expozici spolehlivě zabily. To by mohlo zajímat farmaceutické společnosti - v budoucnu by výzkum mohl vést k vývoji dokonalejších krémů na opalování.