Roztoči z jantaru pokořili o 100 milionů let světový rekord

Věda a technika
30. 8. 2012 14:53
Dokonale zachovaný roztoč z doby před 230 miliony lety se velmi podobá dnešním druhům.
Dokonale zachovaný roztoč z doby před 230 miliony lety se velmi podobá dnešním druhům.

Mezi členovce patří pestrá skupina živočichů včetně hmyzu, roztočů, pavouků a korýšů. Přestože se vyvinuli už před 400 miliony lety, jejich nejstarší zástupci nalezení v jantaru dosud pocházeli z doby před 130 miliony lety. Už to neplatí. Dva roztoči a jedna muška, objevení v italských Dolomitech, jsou staří 230 milionů let.

Jantar poskytuje paleontologům mnohem cennější informace než běžné fosilie, protože se v něm uchovají i ty nejjemnější detaily. Platí to tím spíše pro drobné živočišné druhy. Zatím nejstarší fosilie hmyzu, necelé čtyři centimetry velká jepice, je stará 310 milionů let, ale vědci mají k dispozici jen její nepříliš dokonalý otisk ve zkamenělém bahně. Zato u milimetrových roztočů nalezených v jantaru mohou studovat i detaily jejich končetin nebo ústního ústrojí.

Roztoče vědci objevili v milimetrových kapičkách jantaru.Italští paleontologové v Dolomitech odkryli asi 70 tisíc kapiček jantaru o průměru dva až šest milimetrů. Většinou ukrývají pouze bakterie a řasy, ale ve třech z nich se podařilo objevit zástupce členovců. Mezinárodní tým odborníků z Německa, Spojených států, Kanady a Itálie o tom informuje v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Roztoči patří do skupiny býložravých druhů, která má asi 3500 žijících zástupců. Patří k nim například vlnovníci, kteří jsou známi coby zemědělští škůdci. Druhy staré 230 milionů let se těm dnešním překvapivě podobají. Moucha je značně poškozená a nebylo možno ji blíže určit.

Druhý z nově popsaných roztočů.

Roztoči se živili zřejmě listy jehličnatého stromu, jehož míza je zachovala neporušené až do dnešních dnů. Žili v době před rozvojem kvetoucích rostlin, jimiž se dnes živí 97 procent zástupců této skupiny, což znamená, že býložraví roztoči se během evoluce přizpůsobovali novým hostitelským rostlinám.

Druhy nalezené v jantaru pocházejí z období triasu, které následovalo po jednom z největších globálních vymírání na konci permu před 250 miliony lety. Podobné nálezy tak mohou přispět k lepšímu poznání exploze života, která po této katastrofě nastala.

Autor: - von -Foto: PNAS/Grimaldi et al.

Další čtení

Hra F1 25 už má datum vydání, edice a znají se HW nároky. Brzy se těšte

Věda a technika
14. 5. 2025
Tom a Jerry

Češi vybudovali největší sbírku myší domácích na světě. Pomůže vědě

Věda a technika
13. 5. 2025
Pivo

Vědci z Brna zkoumají, jak vylepšit pěstování ječmene. Pro záchranu piva

Věda a technika
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ