U země si ptáci stavějí robustnější hnízda

Věda a technika
11. 5. 2015 07:07
Hnízdící čápi (ilustrační foto).
Hnízdící čápi (ilustrační foto).

Každý, kdo si někdy prohlížel ptačí hnízda, si mohl všimnout jejich rozmanité architektury. Někteří opeřenci si budují otevřené vzdušné stavby, připomínající misky, šálky nebo talíře. Jiní mají naopak ve zvyku zhotovovat pro svoje ptáčata uzavřené kulovité přístřešky. Souvisí to s jejich způsobem života.

I když to zní překvapivě, tvarům ptačích hnízd se dosud věnovalo jen málo profesionálních zoologů a ekologů. Zdálo by se logické, že robustní uzavřená hnízda si budou stavět druhy, které jsou ve větším ohrožení ze strany různých přirozených nepřátel. Dlouho se to ale nedalo ověřit. Tvar ptačího hnízda je většinou dědičný, příbuzné druhy budují podobné stavby. Aby se dalo zjistit, jak souvisí architektura hnízda se způsobem života ptáků, je potřeba znát příbuzenské vztahy. Ty však biologové spolehlivě zjišťují krátkou dobu, okolo dvaceti let.

Teď ale na ptačí hnízda konečně došlo. Skupina vědců v čele se Zacharym Hallem z univerzity ve skotském městě St. Andrews porovnala tvary příbytků 155 druhů ptáků ze skupiny timáliovitých. Z předchozích výzkumů znali jejich vzájemné příbuzenské vztahy a měli i informace o tvarech hnízd. Stačilo dát obojí dohromady.

V časopise The Auk: Ornithological Advances tvrdí, že střechu, která změní miskovitý tvar hnízda v uzavřenou kopuli, stavějí ptáci, kteří bydlí nízko nad zemí. Taková hnízda jsou logicky víc ohrožována predátory, takže teorie, podle níž robustnější hnízdo slouží k ochraně ptáčat, asi platí.

Předkové timáliovitých stavěli miskovitá nebo šálkovitá hnízda vysoko nad zemí. Jejich potomci, kteří obsazovali nové oblasti a osvojovali si nové způsoby života, však začali budovat i hnízda ve tvaru kopulí. "Jsem moc šťastný, jak struktura hnízda zapadla do naší analýzy," prohlásil Hall. "Je to ale jen špička ledovce. Doufáme, že v budoucí práci budeme moci použít podobný přístup k identifikaci dalších faktorů, které mohly ovlivnit evoluci struktury hnízd."

Autor: Radek JohnFoto: ČTK/Peřina Luděk

Další čtení

Největší nalezený meteorit z Marsu

Největší kámen z Marsu jde do dražby. Váží 25 kilo, stojí desítky milionů

Věda a technika
14. 7. 2025
Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ