Řečtí archeologové objevili <span>záhadný poklad</span>

Věda a technika
30. 8. 2008 07:00
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoŘečtí dělníci objevili při zemních pracích na severu země velkou starověkou měděnou vázu obsahující lidské ostatky a cenný zlatý věnec. Objemný kovový předmět, který nalezli, zpočátku považovali za minu. Informuje o tom agentura AP.

Podle odborníků z univerzity v Soluni byly vzácné předměty objeveny u města Vergina, v ruinách starověkého Aigai, které bylo první metropolí historické Makedonie. Právě v tomto městě ležícím asi 500 kilometrů severně od Atén byl podle tradice zavražděn otec Alexandra Velikého, král Filip II., a údajně zde byl i pohřben.

V roce 1977 tu archeologové odkryli hrob s bohatou výbavou obsahující rovněž velký zlatý věnec. Z toho usoudili, že by mohlo jít právě o hrob Filipa II.

Dvakrát pohřbené ostatky 

 Zlaté věnce patří k vzácným nálezům, někdy byly součástí pohřební výbavy mocných osobností a členů královské rodiny. Nynější objev je o to podivnější, že podle archeologů zřejmě někdo v minulosti vybral z hrobu všechny vzácnější předměty a z nejasných důvodů je znovu uložil do země na městském tržišti poblíž divadla, kde byl Filip II. zabit.

vyzvednutí urny a jejímu opětovnému uložení do země na jiném místě došlo poměrně brzy po prvním pohřbu, řekla agentuře AP vedoucí vykopávek Chrysula Saatsogluová-Paliadeliová. Podle ní nešlo o práci vykrádačů hrobů, kteří měli v úmyslu se později pro vázu vrátit.

Velká nádoba podle ní obsahuje zřejmě ostatky nějaké významné osoby. Uvnitř vázy byla uložena další cylindrická nádoba ze zlata uzavřená víkem, která ukrývala lidské kosti a zlatý věnec.

Řecká archeoložka má za to, že nález pravděpodobně spadá do 4. století před naším letopočtem, tedy do doby, kdy vládl Filip II. a po něm Alexandr Veliký. Před řeckými archeology nyní stojí úkol zjistit, proč ostatky této sice neznámé, ale nikoli nevýznamné osoby byly uloženy mimo královské pohřebiště. Pohřbívání mimo pohřebiště bylo v dané době velmi neobvyklé.

Ilustrační foto: Profimedia 

Autor: ČTK

Další čtení

Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

GTA 7 může být levnější než šestý díl. Umělá inteligence má ušetřit čas i peníze

Věda a technika
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ