Tuzemští sběratelé utrácejí na internetových aukcích statisíce korun, jejich zájem v poslední době roste. Mezi nejvýše vydraženými předměty jsou mince, vojenská technika a obrazy. Velký zájem je i o obchodování se známkami, naopak kdysi populární telefonní karty se už téměř nedraží. Vyplývá to z informací největšího aukčního serveru Aukro.cz. Sběratelství se věnuje specializovaný veletrh Sběratel, který se ode dneška do neděle koná na výstavišti PVA Expo Praha - Letňany.
Nejdražším sběratelským kouskem vydraženým na Aukru za poslední tři roky je zlatý desetidukát Ferdinanda II. z roku 1633, který se prodal za 910 100 korun. I na dalších dvou místech jsou dukáty. Desetidukát z Kremnice z roku 1934 dosáhl ceny 505 100 korun a číslovaný Svatováclavský zlatý dukát se prodal za 500 200 korun.
Na čtvrtém místě skončil americký vojenský transportér Weasel M29 za 390 tisíc korun, dále soubor knih Karla Maye za 365 500 korun a letecké hodinky Longines - Lindbergh s cenou 360 100 korun. Za obraz Kamila Lhotáka Cyklisté a balón zaplatil kupec 251 100 korun.
"Češi jsou národ sběratelů a po mírném ochladnutí zájmu po revoluci a v důsledku krize se opět vracejí k filatelii, filokartii a dalším sběratelským oborům. Na Aukru je zajímají jak levnější položky, kde mohou snadno porovnávat jednotlivé kousky, tak i špičkové investiční kusy, které ovšem musejí být ověřené, mít tedy i důvěryhodný atest od znalce, či ještě lépe, od více znalců," uvedla mluvčí Aukra Michaela Balarinová.
Z běžnějších retro věcí je zájem například o starší kola, gramofony, starší počítačové a digitální hry, například "Jen počkej zajíci", náhradní díly na motocykly Jawa, ale i pohledy.
Souběžně s veletrhem Sběratel se v Letňanech koná veletrh Investor. Ten představí mimo jiné kolekce českých pamětních medailí v celkové hodnotě přesahující dvě miliardy korun. Jsou mezi nimi medaile vyrobené ze zlata, stříbra, diamantů, perel, safírů, rubínů, či smaragdů.