Senát podpořil vládní reformu <span>financování výzkumu</span>

Věda a technika
27. 3. 2009 14:59
O reformě kriticky hovořil na Akademickém sněmu i Václav Pačes.
O reformě kriticky hovořil na Akademickém sněmu i Václav Pačes.

Vědci reformu v obecné rovině vítají, mají však výhrady k detailům.Senát podpořil vládní reformu způsobu financování vědy a výzkumu, která má zefektivnit a zjednodušit systém státní podpory výzkumných organizací. Má být více zaměřena na konkrétní dosažené výsledky. Normu, která má nabýt účinnosti počátkem července, nyní dostane k posouzení prezident.

Novela zákona o podpoře výzkumu a vývoje má snížit počet centrálních úřadů, které rozdělují státní peníze na výzkum a vývoj, a to z osmnácti na sedm. Počítá naopak se vznikem Technologické agentury ČR, která má zastřešit financování aplikovaného výzkumu podle dosahovaných výsledků. Plnila by podobnou roli, jakou má pro základní výzkum Grantová agentura ČR.

Konkrétní podobu reformy však mnozí vědci kritizují, především pokud jde o způsob hodnocení kvality vědecké práce. V úterý na Akademickém sněmu na toto téma obsáhle hovořil i Václav Pačes, který tento týden předal funkci předsedy Akademie věd Jiřímu Drahošovi.

Kritika zaznívá i z vysokých škol. Univerzita Karlova například odmítá dodatky schválené poslaneckou sněmovnou bez konzultace s akademickou obcí, především zrušení možnosti, aby vysoké školy zaměstnávaly akademické pracovníky na dobu určitou.

ČTĚTE TAKÉ: Pačes: Vládní plán poškodí českou vědu

O reformě kriticky hovořil na Akademickém sněmu i Václav Pačes.Reforma má zjednodušit podporu vědecké práce, zajistit její vyšší efektivitu a využití pro inovace, větší provázání se soukromou sférou včetně jejího podílu na financování a intenzivnější zapojení českých vědců a techniků do mezinárodní spolupráce. Novela by podle vlády měla přinést efektivní využití prostředků ze strukturálních fondů a rámcových programů EU. Má rovněž umožnit transformaci části vysokých škol na výzkumné univerzity, které se budou více zaměřovat na základní výzkum.

Dosavadní roztříštěný systém financování vědy a výzkumu není podle vlády schopen poskytovat prostředky efektivně a včas a využívat zdroje Evropské unie.

Reforma bude spočívat v množství dílčích kroků; mohla by být dokončena v roce 2012, kdy už by měly plynout peníze na vědu a výzkum přes nové poskytovatele. Využitelnost výsledků výzkumu a vývoje v Česku, stejně jako jejich přínosy pro ekonomiku a společnost, jsou podle loňské analýzy vládní Rady pro výzkum a vývoj stále nízké.

ČTĚTE TAKÉ: Vládní analýza: Přínosy výzkumu a vývoje zůstávají nízké

Veřejné výdaje na výzkum sice v absolutním vyjádření rostou, ve vyjádření podílem na hrubém domácím produktu však v podstatě stagnují. Opakovaně vyhlášený cíl zvýšit výdaje státního rozpočtu na úroveň 0,7 procenta HDP se doposud nepodařilo dosáhnout. Hospodářská krize podle sekretáře rady asi utlumí financování ze soukromých zdrojů.

Foto: profimedia.cz, Karel Šanda

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ