Sojuz se dvěma kosmonauty a turistou <span>bezpečně přistál</span>

Věda a technika
8. 4. 2009 10:27
Lončakov (vlevo) a Fincke krátce po přistání.
Lončakov (vlevo) a Fincke krátce po přistání.

Simonyi si pobyt na ISS užíval. Další turista už stanici nenavštíví.V 9.16 našeho času přistála v kazašské stepi ruská kosmická loď Sojuz. Z Mezinárodní vesmírné stanice se v ní vrátil americký turista maďarského původu Charles Simonyi a dva profesionální kosmonauti, Američan Michael Fincke a Rus Jurij Lončakov.

Sojuz se od ISS oddělil pět minut před šestou hodinou ráno, v 8.24 zahájil sestup do atmosféry.

Návrat trojčlenné posádky Sojuzu se o den zpozdil. Plánovaný termín byl 7. dubna, kvůli přílišné rozbahněnosti očekávaného místa přistání v kazašské stepi a potřebě naprogramovat dosednutí na náhradním místě rozhodlo řídící středisko o jednodenním odkladu zpáteční cesty.

Lončakov (vlevo) a Fincke krátce po přistání.Miliardář Simonyi, který jako jediný turista navštívil ISS hned dvakrát, odstartoval k orbitálnímu komplexu 26. března. Spolu s ním letěli Rus Gennadij Padalka a Američan Michael Barrat, kteří na ISS zůstali a vystřídali Finckeho s Lončakovem. Ti ve vesmíru pobyli mnohem déle než Simonyi, k Mezinárodní vesmírné stanici odstartovali už loni 12. října rovněž v Sojuzu.

Za svou první návštěvu oběžné dráhy před dvěma lety Simonyi zaplatil ještě "pouhých" 25 milionů dolarů (asi 495 milionů Kč), nynější cesta jej už stála 35 milionů dolarů (asi 694 milionů Kč). S dalšími komerčními výlety na ISS se už nepočítá. Po květnovém rozšíření stálé posádky ze tří na šest členů už pro dalšího člověka nebude na ISS místo.

Soukromé lety na Mezinárodní vesmírnou stanici zřejmě v budoucnu vystřídají aktivity komerčních firem, které bohatým zájemcům zprostředkují nejprve krátké „skoky" do vesmíru bez dosažení oběžné dráhy a později snad i pobyt ve vesmírných hotelech.

Nejblíže k realizaci má projekt společnosti Virgin Galactic. Na palubě jejího raketoplánu SpaceShipTwo by se prví zájemci měli do vesmíru podívat už v roce 2011.

ČTĚTE TAKÉ: Evropští vesmírní turisté budou startovat ze Švédska

Foto: NASA, NASA.TV

Další čtení

Babočka paví oko

Relaxujte a počítejte motýly. Pomůžete jim. Motýlí půlhodinka končí v neděli

Věda a technika
15. 7. 2025
ilustrační foto

Dobrodružství za domem. Studentka objevila 19 rostlin nových v Česku

Věda a technika
15. 7. 2025
Největší nalezený meteorit z Marsu

Největší kámen z Marsu jde do dražby. Váží 25 kilo, stojí desítky milionů

Věda a technika
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ