Spor o peníze pro <span>Akademii věd</span>: Jde o její majetek?

Věda a technika
2. 7. 2009 16:08
Bývalý předseda Akademie věd hledá pro současnou situaci vysvětlení.
Bývalý předseda Akademie věd hledá pro současnou situaci vysvětlení.

Bývalý předseda Akademie věd hledá pro současnou situaci vysvětlení.Napětí kolem snižování rozpočtu Akademie věd roste. Její bývalý předseda Václav Pačes dnes prohlásil, že za současným děním může být snaha připravit akademii o majetek. A Svaz průmyslu a obchodu pro změnu akademii vyzval, aby zvýšila efektivitu své práce a prokázala její rentabilitu.

Server Novinky.cz dnes uvedl, že podle Václava Pačesa je za současným děním snaha nejmenované banky získat hlavní budovu akademie na Národní třídě v Praze. Bývalý předseda této vědecké organizace však říká, že ho server necitoval zcela přesně. „Je pravda, že kdysi byl velký tlak na akademii, aby se budovy vzdala. A je otázka, jestli to dál netrvá. Protože pro nás je naprosto nelogická náhlá snaha Akademii věd likvidovat," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ Pačes. Podle něj může být zájem o majetek akademie jedním z vysvětlení aktuální situace.

Vláda v pondělí rozhodla, že Akademie věd bude mít příští rok o 1,03 miliardy nižší dotaci ze státního rozpočtu a do roku 2012 má nynější zhruba pětimiliardový přísun financí z rozpočtu klesnout téměř na polovinu.

ČTĚTE TAKÉ: Válka o peníze na českou vědu se přiostřuje

Bývalý předseda akademie také uvedl, že vláda o dotacích rozhodla nekompetentně. „Z 24 miliard šest miliard putuje na určité projekty do aplikovaného výzkumu, které ale nepřinesly naprosto žádný výsledek. A tyto peníze se tam dávají znovu. Je to lití peněz do černých děr," řekl Pačes serveru Novinky.cz.

Spor o efektivitu výzkumu

Svaz průmyslu a dopravy ČR dnes Akademii věd vyzval, aby zvýšila efektivitu a doložila, jak budou využity výsledky její činnosti. Vzhledem k tomu, že Akademie věd je financována zejména z daní občanů a firem, považuje svaz za legitimní nastolení otázky efektivity a využitelnosti výsledků činnosti akademiků, uvádí se v prohlášení svazu.

Jaroslav Míl po akademii chce, aby prokázala svou efektivitu.Podle svazu si Akademie věd nechce uvědomit současnou ekonomickou situaci, nereflektuje dopady krize a trvá na navyšování rozpočtu. Předseda akademie Jiří Drahoš však v úterý na mimořádném zasedání Akademického sněmu prohlásil, že jím vedená organizace si nutnost šetřit uvědomuje a s určitým omezením by se smířila. Dvacetiprocentní škrty s výhledem na další útlum financování však považuje za likvidační.

Akademii věd vadí především metodika, jaká byla při rozdělování peněz použita, a skutečnost, že například rozpočet na výzkum spadající pod ministerstvo průmyslu a obchodu se naopak zvýšil, aniž by přinášel odpovídající výsledky.

Prezident svazu Jaroslav Míl uvedl, že svaz nezpochybňuje význam základního výzkumu, ale požaduje zjištění, jaký vědecký výzkum bude využit v horizontu pěti až deseti let, a fakta o rentabilitě. Podpora aplikovaného výzkumu podle Svaz průmyslu a dopravy přináší výsledky v kratším čase než výzkum základní.

Akademie věd oponuje, že takové uvažování je krátkozraké, protože aplikace se bez kvalitního základního výzkumu neobejdou a konkrétní praktické výstupy často nelze předem plánovat. „Řečeno ekonomickou terminologií: není důležité, aby se dnes vyrábělo naplno. Důležitá je pravděpodobnost, že to bude možné i zítra," prohlásil na úterním sněmu Jiří Drahoš.

ČTĚTE TAKÉ: Nositel Nobelovy ceny v Praze obhajoval základní výzkum

Foto: ČTK, Jan Zatorsky

Autor: ČTK

Další čtení

Největší nalezený meteorit z Marsu

Největší kámen z Marsu jde do dražby. Váží 25 kilo, stojí desítky milionů

Věda a technika
14. 7. 2025
Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ