Příroda radí
Bezpečí podle tučňáků. Hladová zvířata inspirovala vědce
30.01.2017 14:32 Původní zpráva
Novinka v automobilovém průmyslu slaví úspěch. Britský profesor Yiannis Papadopoulos se inspiroval hladovými tučňáky, kteří mu vnukli nápad s novým systémem. Jejich způsob lovu se stal základem pro testovací bezpečnostní software, který by měl zamezit selhání systému a chybám ve vozidlech. Informaci uvedl zpravodajský web BBC.
Hladoví tučňáci inspirovali automobilové techniky při tvoření nového bezpečnostního kódu do inteligentních vozidel. Jakým způsobem tučňáci spolupracují s ostatními při lovu a jak vyhledávají potravu, bylo odpovědí pro řadu inženýrů, kteří tento poznatek využili ve své práci.
Výzkumníci totiž skrz své nástroje hledají bezpečné způsoby, jak organizovat kód způsobem, který odpovídá chování tučňáků při lovu v oceánu. "Tučňáci loví potravu ve skupinách, jsou synchronizovaní, komunikují spolu a při honu za potravou dbají na bezpečnost," uvedl britský profesor Yiannis Papadopoulos, který pracuje jako počítačový vědec na Univerzitě Hull ve Velké Británii. Právě on vyvinul testovací systém, který je založen na chování tučňáků.
Podle něj je právě taktika tučňáků při lovu řešením, neboť má obecné prvky, které mohou posloužit při řešení technických problémů. V tomto případě by nemělo dojít k žádnému selhání v systému bezpečnosti v autě.
Automobilky jsou pod tlakem
Automobilky jsou v současné době pod tlakem, výrobci vozidel se musejí přizpůsobovat požadavkům moderních technologií. Odborníci se však shodují, že testovací systém "tučňák" bude mít také zásadní vliv na větší a snadnější propojení aut.
Komplexní software byl sestaven a zatím je ve fázi testování. V současné době se stále vyvíjí. Mnoho techniků v systému vidí velký potenciál. Mike Ahmadi, globální ředitel bezpečnostních systémů Synopsys, uvedl, že optimalizace předešlého softwaru byla už nutná.
Již v minulosti se hodně odborníků a techniků inspirovalo při výrobě softwarů přírodou. Například chování mravenců a jejich metoda, jak si předávají zprávy, pomohly několika telekomunikačním firmám. Rovněž při výrobě robotů se inženýři inspirovali způsobem pohybu hmyzu, neboť potřebovali, aby jejich přístroje mohly samostatně chodit.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.