Počítače i nejrůznější účty v internetových službách chráníme hesly, aby se do nich nedostal žádný vetřelec. Po kapsách však bezstarostně nosíme elektronické dokumenty v takovém množství, které ještě nedávno nebylo technicky možné.
USB flash disky dnes stojí pár korun a jejich kapacita neustále roste. Běžně se pohybuje v řádu několika gigabajtů, což je velikost, kterou ještě před několika lety měly harddisky stolních počítačů. Jsme zvyklí na USB klíčenky kopírovat další a další data, přenášet je mezi domovem a prací a mnohdy už ani nevíme, co vše je na miniaturním disku uloženo.
USB flash disk je přitom snadné ztratit, o cíleném zájmu zlodějů ani nemluvě. Bezpečnostní experti proto upozorňují, že tato přenosná paměťová zařízení mnohdy představují až příliš snadno přístupnou cestu do soukromí nebo k citlivým firemním dokumentům.
Je proto radno potenciálně zneužitelná data šifrovat, mnohé USB klíčenky je možno chránit heslem. Existují však i zařízení nabízející mnohem důkladnější ochranu.
Obrněná klíčenka
Příkladem je flash disk IronKey S200 s kapacitou až 16 GB. Kromě šifrování dat disponuje i autodestrukčními mechanismy, které data v případě neoprávněné manipulace vymažou. Může se jednat o použití hrubé síly i o opakované pokusy o prolomení hesla. Kovový obal paměťového jádra funguje jako elektromagnetická ochrana proti elektronickému skenování obsahu.
Disk obsahuje i software schopný vyvolat na obrazovce počítače virtuální klávesnici. Tu lze využít na neprověřeném počítači, na kterém mohou být nainstalované programy schopné detekovat stisk kláves na hardwarové klávesnici a zmocnit se tak například zadávaných hesel.
Cena podobných zařízení však mnohonásobně převyšuje cenu běžných disků, takže je využije jen ten uživatel, pro kterého je ochrana dat skutečně klíčová.
Foto: Datasys