Každý desátý virus skočí do počítače z USB disku
04.04.2008 15:11
Každý desátý škodlivý program v březnu využíval k nakažení počítače USB disky či další přenosná média. Úroveň nevyžádané pošty se minulý měsíc zvýšila na 81 procent všech doručovaných mailů. Vyplývá to z údajů firem Eset a Symantec, které se zabývají zabezpečením počítačů.
Podle Esetu byl v březnu nejrozšířenější hrozbou kód INF/Autorun, který využívá soubor autorun.inf s informací, jež nakazí počítač po vložení přenosného média, nejčastěji USB disku. Jakmile je přenosné médium se souborem autorun.inf, například na USB "flashce" nebo CD / DVD disku, vloženo do počítače, automaticky se načte obsah nebo spustí instalační proces.
Sám se spustí a jede
"Nárůst počtu tzv. USB hrozeb jsme zaznamenali před více než půl rokem. Počet zachycených infiltrací INF/Autorun tehdy dosahoval zhruba dvou procent všech odhalených nákaz. Od začátku tohoto roku však jde o globální top hrozbu," uvedl vedoucí virové laboratoře Esetu Juraj Malcho.
Na dalších místech skončily programy pro šíření nevyžádané reklamy. V Česku se na druhé místo žebříčku dostal phishingový program HTML/Phishing.gen trojan, který souvisí s vlnou útoků s cílem získat přístup k citlivým údajům klientů České spořitelny.
Podle zprávy společnosti Symantec dosahuje úroveň spamu v některých momentech 88 procent poštovního provozu. Nejvíce spamu z jednotlivé země pochází z USA, které mají podíl 23 procent. V regionech je největším původcem spamu Evropa, Blízký východ a Afrika (EMEA). Zvýšení počtu nevyžádaných mailů souvisí s novým způsobem útoků nazvaným backscatter, který využívá kombinace zfalšované adresy odesilatele zprávy a toho, že poštovní server vrátí zpět zprávu, kterou nedokáže doručit. Spameři v některých oblastech EMEA začínají masivně zneužívat stránky sociálních sítí k tomu, aby na ně přilákali uživatele.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.