Reforma evropských telekomunikací je na dosah
31.03.2009 16:01
Evropská unie se výrazně přiblížila k reformám svých telekomunikací. Jasno by mělo být v dělení telekomunikačních společností, počítá se s možností žalovat rozesilatele nevyžádaných e-mailů či s využitím kmitočtů dnešních analogových televizí pro bezdrátový internet.
Vyjednavači českého předsednictví EU, Evropské komise a Evropského parlamentu se v noci na dnešek dohodli na podobě takzvaného telekomunikačního balíčku, který přináší zásadní změny do celého sektoru. Novinářům to dnes řekl mluvčí Evropské komise Martin Selmayr. Návrh ještě musí formálně potvrdit Evropský parlament a členské státy.
Dělení telekomunikačních firem
Podoba celého balíčku by nyní měla být pro telekomunikační společnosti podstatně přijatelnější než v případě původního návrhu Evropské komise. Ten počítal s dělením firem na dvě části, z nichž jedna bude vlastnit sítě a druhá poskytovat služby. Postupem času se ovšem tento návrh rozmělnil, přičemž dělení by mohl nařídit národní regulátor, ale učinit by tak také nemusel. Bylo by to zcela na jeho uvážení.
Státy prosadily, aby dělení firem bylo až posledním krokem v liberalizaci telekomunikačního trhu, přičemž regulátoři mají celou řadu nástrojů, jak liberalizace dosáhnout i jinými způsoby.
Nové kmitočty a ochrana před spammery
Autoři návrhu slibují i zlepšení kontroly evropské tísňové linky 112 či lepší ochranu dat. Návrh počítá i s využitím kmitočtů, které se do roku 2012 uvolní přechodem z tradičního analogového televizního vysílání na digitální, pro rozvoj bezdrátového internetu.
Balíček by měl také zlepšit ochranu před spamem, tedy před nevyžádanými e-maily. Poskytovatelé internetových služeb totiž nově získají možnost spammery žalovat.
ČTĚTE TAKÉ: Internetová (ne)bezpečnost - čeho se bát v roce 2009
Jednotný regulační orgán nebude
Během poměrně dlouhého projednávání ze hry vypadla myšlenka na vznik jednotného telekomunikačního regulátora, který by měl právo veta i vůči jednotlivým národním úřadům, jak navrhovala Evropská komise. Státy a Evropský parlament ale daly přednost zachování dosavadní "sítě" evropských regulátorů, která spojuje jednotlivé národní regulátory.
Namísto jednotného regulačního úřadu by měl vzniknout jiný úřad, který by měl především poradní funkci vůči Evropské komisi a nezasahoval by do kompetencí národních regulátorů.
Foto: profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.