Software ovládající kameru pozná plížícího se zloděje i zapomenutou tašku, dokáže zaostřit na obličej a z chůze poznat, zda člověk neschovává pod oblečením zbraň nebo bombu.
Podle ochránců soukromí už je dnes bezpečnostních kamer všude až příliš, přesto si můžeme vsadit na to, že jich ubývat nebude. Kvůli jejich stále větší samostatnosti jich bude naopak víc, než kolik jich dokážou hlídači u monitorů vůbec sledovat. Pozitivní na tom je, že by kamery měly být schopny samy spustit poplach a tím místo současného pasivního zaznamenávání a zpětného hledání zloděje či násilníka zabránit zločinu.
Soustavy kamer a počítačů, které natáčené záběry analyzují, už nejsou výsadou letišť a vládních budov, ale nacházejí si cestu i do továrem, skladů a obchodů. Třeba společnost ObjectVideo nabízí odhalování odložených předmětů; samozřejmě jde převážně o tašky, které by mohly ukrývat bombu. Jakmile do sledované místnosti vstoupí člověk a něco upustí, na monitoru ihned jeho i předmět obstoupí zelené obdélníky. Když obdélník-člověk odejde a po dobu deseti vteřin se nevrací, čtverec-taška zčervená. Po dalších deseti vteřinách monitor začne pípat, aby upozornil obsluhu. Stejné systémy používají třeba američtí mariňáci v Iráku, ale také metro v Barceloně.
Podobně hlídá i automat od společnosti Ioimage. Dokáže třeba sledovat, když ze svého místa zmizí určitý předmět. Lze nastavit, do jaké doby se má vrátit na místo, aby nebyl spuštěn poplach. Ideální pro obchody s luxusním zbožím nebo sklady.
Při pokusu s ochranou izraelského parlamentu, který pro tamní bezpečnostní složky pořádala Ioimage, plot kolem budovy sledovaly čtyři pevné kamery a jedna otáčecí, schopná sledovat pohyblivý cíl. Když se vojáci pokoušeli dostat přes střežený pruh země maskovaní, během i plížením rychlostí šest metrů za hodinu, ve dne či v noci, systém je pokaždé objevil. Ty, kteří přelezli plot, navíc sledovala a do detailu přiblížila kamera pohyblivá. Systém dokonce poznal, když se někdo pohyboval uvnitř plotu: pokud nebyl ve stejné chvíli někdo v „horké zóně“ za plotem, poplach nebyl vyhlášen – evidentně šlo jen o „obyvatele“.
Jihokorejský Samsung, známý v Evropě převážně jako výrobce elektroniky, šel loni ještě dále. Předvedl veřejnosti svůj inteligentní kulomet ke střežení severních hranic. Kamera sleduje všechny cíle v dohledu (ve dne až pět kilometrů) a v případě, že překročí danou virtuální linii, zeptá se jich na heslo. Pokud člověk odpoví špatně, může zbraň vypálit gumové projektily nebo ostré střely.
Kamery sledují také chůzi lidí, využití je hned několik. Do seznamu podezřelých osob lze kromě obličejů – ty ostatně kamery umějí porovnávat také – přiřadit i nahraný vzorec chůze. „Narušitelé“ se prozradí, i když skryjí hlavu. Pohyb může prozradit i takové drobnosti, jako je zbraň pod kabátem nebo těleso velké váhy připevněné na těle; v tomto případě jde pochopitelně hlavně o bomby.
Autor: -lbz-