Švédské firmy vyzkoušejí ekologickou výrobu ocele

Věda a technika
21. 6. 2018 07:56
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Švédské firmy se rozhodly postavit ocelárnu, která má otestovat, zda je možné vyrábět ocel bez spalování fosilních paliv. Pilotní projekt v ceně 1,4 miliardy švédských korun (3,5 miliardy korun) je podle agentury AP společným dílem energetické společnost Vattenfall, ocelárny SSAB a těžařské firmy LKAB. Provoz má být zahájen do roku 2020.

Ocelárny v současnosti produkují obrovské množství oxidu uhličitého při spalování uhlí, které se používá, aby se železo přeměnilo v kalenou ocel. Oxid uhličitý je podle některých vědců zodpovědný za globální oteplování

Pilotní ocelárna se staví na severovýchodě Švédska ve městě Lulea. Místo uhlí a koksu bude používat vodík. Vattenfall uvádí, že technologie by mohla snížit emise oxidu uhličitého ve Švédsku o deset procent. To by zemi pomohlo splnit cíle stanovené pařížskou dohodou o klimatu.

Autor: ČTK , APFoto: , ČTK/Ožana Jaroslav

Další čtení

Myš - ilustrační foto

Myška bělozubka dobývá Česko. Vyfoťte nožičky s mincí a pošlete, prosí vědci

Věda a technika
15. 9. 2025

Epic rozdává Ghostrunner 2 a další hry. Příští týden přijde i český Samorost 2

Věda a technika
11. 9. 2025

Sony představuje aplikaci PlayStation Family. Rodiče získají úplnou kontrolu nad hraním dětí

Věda a technika
10. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ