Užitečný rámus: inženýři chtějí dobíjet mobil zvukem

Věda a technika
9. 5. 2011 11:45
Alternativní způsob dobíjení mobilního telefonu.
Alternativní způsob dobíjení mobilního telefonu.

Zvuk hovoru i hluk z okolí by v budoucnu mohly sloužit k dobíjení baterie mobilního telefonu. Na technologii převádějící energii zvukových vln na elektrický proud pracují jihokorejští inženýři.

"Zvuk coby zdroj energie vědci dlouho přehlíželi. To nás motivovalo ke snaze využít hovory, hudbu nebo hluk," řekl britskému listu Sunday Telegraph Kim-u z nanotechnologického ústavu soulské univerzity Sungkjunkwan.

Zvuk je mechanické vlnění šířící se prostředím, takže pochopitelně nese energii. Jde jen o to, jak ji zachytit a přeměnit na elektrický proud - podobně jako v mikrofonu.

Korejští vědci použili tenké drátky z oxidu zinečnatého (ZnO) s vlastnostmi polovodiče. Mobil opatřili membránou, která se zvukovými vlnami rozechvívá. Pohyb se přenáší na drátky umístěné mezi elektrodami, čímž se generuje slabý elektrický proud.

Prototyp zatím dokáže proměnit sto decibelů zvuku - tedy zhruba hluk vytvářený dopravou - na přibližně 50 milivoltů. To na nabití byť jen mobilního telefonu ještě nestačí, ale výzkum je v počátcích a Kim věří, že s dalším vylepšováním bude systém schopen vyrábět čím dál víc energie z menšího množství hluku.

Vědci doufají, že podobně by mohly generovat elektrickou energii také protihlukové stěny podél dálnic.

Další čtení

Babočka paví oko

Relaxujte a počítejte motýly. Pomůžete jim. Motýlí půlhodinka končí v neděli

Věda a technika
15. 7. 2025
ilustrační foto

Dobrodružství za domem. Studentka objevila 19 rostlin nových v Česku

Věda a technika
15. 7. 2025
Největší nalezený meteorit z Marsu

Největší kámen z Marsu jde do dražby. Váží 25 kilo, stojí desítky milionů

Věda a technika
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ