<span>Tichomořský plejtvák</span> zabloudil do Středozemního moře

Věda a technika
12. 5. 2010 11:39
Plejtvák šedý nebyl v Atlantiku a jeho mořích spatřen od 18. století.
Plejtvák šedý nebyl v Atlantiku a jeho mořích spatřen od 18. století.

Plejtvák šedý nebyl v Atlantiku a jeho mořích spatřen od 18. století.Plejtvák šedý (známý také jako plejtvákovec šedý) pozorovaný v těchto dnech u izraelských břehů fascinuje biology, protože tento mořský savec nebyl spatřen mimo Tichý oceán několik století. Izraelci poprvé kytovce spatřili v sobotu ve Středozemním moři u břehů Herzlije.

Ztratil se zřejmě při hledání potravy a má za sebou tisíce kilometrů plavby severním Pacifikem a Atlantikem.

"Odborníky na tom nejvíc fascinuje fakt, že plejtváka šedého nikdo neviděl v Atlantickém oceánu od 18. století," řekl ředitel izraelského střediska zabývajícího se výzkumem mořských savců Aviad Šejnin. V naší době jsou domovem plejtváků hlavně vody Tichého oceánu.

Plejtvák, který zabloudil do Středozemního moře, měří dvanáct metrů. Je to samec a váží asi dvacet tun. Do Atlantického oceánu se dostal pravděpodobně severní cestou, mezi arktickými kanadskými ostrovy. "Předpokládá se, že toto zvíře žije v Tichém oceánu, ale jelikož arktický led taje, našel plejtvák cestu u Beringovy úžiny," řekl Šejnin.

ČTĚTE TAKÉ: Velryby napodobují velké ryby z éry dinosaurů

Plejtváci většinou v říjnu opouštějí vody severovýchodního Pacifiku a vydávají se na jih, ke Kalifornii. Tam i zpět urazí asi 5000 kilometrů. Tato ztracená velryba podle Šejnina věděla, že až dorazí na jih, má se obrátit nalevo, aby vplula do Kalifornského zálivu. Jenomže se ocitla v Atlantiku, doleva sice zamířila, avšak dostala se Gibraltarským průlivem do Středozemního moře. "Otázka teď zní: Budeme napomáhat tomu, aby se plejtváci znovu usadili v Atlantiku?" řekl Šejnin.

Plejtvákovi se zřejmě u izraelského pobřeží nedaří špatně. "Je trochu hubený, což je zřejmě důsledek obtížné cesty. Doufáme ale, že tady přežije," sdělil izraelský odborník.

Ilustrační foto: profimedia.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Že se nás lesní požáry netýkají? Částice putují tisíce kilometrů až k nám domů

Věda a technika
19. 5. 2025

Tajemství Řípu odhaleno. Vznikl z lávového jezera při erupci sopky

Věda a technika
18. 5. 2025
ilustrační foto

Brněnští vědci zjistili, jak koronavirus proniká do mozku. Je to horší než přes plíce

Věda a technika
16. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ