Nejdelší úplné zatmění Slunce v 21. století ponořilo dnes do tmy velkou část Asie a vyvolalo živý zájem milionů lidí v Číně a Indii a dalších asijských státech. Podle astrofyziků mohly zatmění vidět potenciálně dvě miliardy lidí, což je rekord v dějinách lidstva.
Částečné zatmění bylo vidět od 2.30 středoevropského času v Indickém oceánu u západního pobřeží Indie, úplné pak ve státě Gudžarát na západě země ve 2.53 středoevropského času. Území, ze kterého bylo celkové zatmění vidět, představovalo pás dlouhý 15 tisíc kilometrů a široký 258 kilometrů, který vedl přes Indii od západu na východ, přes Nepál, Bhútán, Bangladéš, Barmu, Čínu až k jihojaponským ostrovům Rjúkú.
ČTĚTE TAKÉ: Brněnští vědci jedou fotografovat sluneční korónu do Číny
Nejdelší zatmění ve 21. století
Slunce bylo úplně zakryto Měsícem šest minut a 39 sekund v málo obydlené zóně Pacifiku, což je rekord, který bude překonán nejdříve v roce 2132. Temno trvalo kratší dobu v Indii (tři až čtyři minuty) a v čínské megapoli Šanghaji (kolem pěti minut), kde zatažená obloha pokazila část jedinečné podívané.
Nad Indií visela většinou mračna, když zatmění začínalo. Ale v několika místech se mraky krátce před úplným zatměním rozestoupily. Na Bombaj se ale ve chvíli, kdy zatmění začínalo, snesl silný déšť.
Jeden z nejkrásnějších pohledů na úplné zatmění byl zřejmě vidět ve městě Varanásí na břehu řeky Gangy, pro hinduisty posvátného toku. Tisíce Indů se v řece i vykoupaly, protože věří, že koupel v tomto místě a zvláště za mimořádných příležitostí je očistí od hříchů.
Jev opředený mýty
V indické a čínské mytologii je zatmění Slunce vysvětlováno jako dobré, ale i špatné znamení.
Miliony lidí v Indii se bály pohledu na Slunce a zůstaly raději doma, neboť je ovládl strach z různých mýtů. I v oblastech, kde zatmění Slunce nebylo viditelné, dostaly těhotné ženy radu, aby zůstaly doma za staženými záclonami, protože neviditelné sluneční paprsky by mohly poškodit jejich plod a dítě by se mohlo narodit nemocné. Ženy, které měly naplánovaný porod císařským řezem na tento den, si operaci nechaly odložit.
Navzdory špatnému počasí a monzunovým dešťům na indickém subkontinentu šesté úplné zatmění Slunce v tomto století vyvolalo zvýšené obchodní a turistické aktivity.
V Indii si agentura Cox and Kings najala Boeing 737, který startoval z Dillí před úsvitem, aby dopřál pasažérům zachytit úplné zatmění ve výšce 12 500 metrů nad mořem. Sedadla v letounu směrem ke Slunci se prodávala za 1200 eur (téměř 31 tisíc korun).
Foto: profimedia.cz