V Africe se vynořil nový <span>smrtící virus</span>

Věda a technika
29. 5. 2009 14:45
Afrika má dalšího původce hemoragické horečky (ilustrační foto).
Afrika má dalšího původce hemoragické horečky (ilustrační foto).

Afrika má dalšího původce hemoragické horečky (ilustrační foto).Vědci objevili v Africe novou smrtelnou nákazu podobnou obávanému viru Ebola. Virus Lujo má na svědomí čtyři úmrtí z dosud známých pěti nakažených. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na vědecký časopis PLoS Pathogens.

"Je opravdu, ale opravdu agresivní," říká o viru podobném nákazám pocházejícím z hlodavců epidemiolog Ian Lipkin z Columbijské univerzity, který se svými spolupracovníky studii o novém viru publikoval.

Nákaza se poprvé objevila loni na podzim u ženy ze zambijské Lusaky. Kvůli zhoršujícímu se stavu byla letecky dopravena do Johannesburgu, kde však zemřela. Nakazila postupně čtyři ošetřovatele, z nichž tři také zemřeli. Poslední nakažená sestra dostala na pokyn vědců lék ribavirin podávaný například na horečku Lassa, a plně se uzdravila. Není však zřejmé, zda lék skutečně pomohl, nebo zda žena trpěla slabší formou nákazy.

"Není to typ viru, který by se přenášel rychle jako chřipka," řekl ředitel amerického Národního institutu pro alergie a nakažlivé nemoci Anthony Fauci. Nákaza se zřejmě přenáší přímým kontaktem s tělními tekutinami. Podle Fauciho je to ohromující příklad rychlosti identifikace nových virů. Během několika dnů byli vědci schopni doporučit způsob léčby.

Název viru Lujo pochází z pojmenování míst prvního výskytu, kterými byly Lusaka a Johannesburg. Příznaky jsou podobné známému viru Ebola - krvácení, horečka, šok, kóma a selhání orgánů.

Ilustrační foto: profimedia.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Kalmar Mediterranean - menší příbuzný kalmara Hamiltonova

Vědci natočili největšího hlavonožce světa. Dorůstá velikosti auta

Věda a technika
17. 4. 2025
ilustrační foto

Vědci možná objevili mimozemský život. Mají jistotu "jen" 99,7 procent

Věda a technika
17. 4. 2025
ilustrační foto

Čeští vědci: Zarostlá rumiště ve městech chrání zvířata i rostliny. A chladí vzduch

Věda a technika
15. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ