V Česku <span>přibývá kormoránů</span>, rybáři z toho nejsou nadšeni

Věda a technika
25. 1. 2009 10:10
Kormorán: dříve velmi vzácný, dnes běžný vodní pták.
Kormorán: dříve velmi vzácný, dnes běžný vodní pták.

Kormorán: dříve velmi vzácný, dnes běžný vodní pták.Na území Česka zimuje čím dál víc kormoránů velkých. I když podle předběžných výsledků sčítání z minulého víkendu počty kormoránů letos nepřekonaly loňské historické maximum, během zhruba dvou desetiletí počet kormoránů zimujících na českých a moravských rybnících vzrostl ze stovek na víc než 10 tisíc. Jen v Praze jich letos přezimovalo na 1500.

"Osud tohoto ptáka je pozoruhodný: v 50. letech žily v celé Evropě pouhé čtyři tisíce párů a ocitl se na pokraji vyhynutí. Stal se chráněným druhem, od té doby se jeho populace na našem kontinentu rozrostla na 400 tisíc párů," říká koordinátor sčítání Petr Musil.

Kormoránům se u nás v posledních letech daří.Kormoráni hnízdí především v severní, západní a východní Evropě a přes české území táhnou, případně tu přečkávají chladnou část roku. Jejich největším zimovištěm je Francie.

V lednu 2008 jich čeští ornitologové napočítali rekordních 12 768. Do 80. let se přitom kormoráni v Česku nevyskytovali vůbec. Rychlý nárůst populace souvisí jednak s ochranou, jednak s tím, že chovné rybníky a rybí obsádky jsou pro ně "prostřenými stoly", míní ornitolog. Ze stejné důvodu usilují rybníkáři o zavedení regulace počtu kormoránů.

Svou roli v rozšíření kormoránů podle Musila sehrálo jistě i vybudování přehrad a rozvoj městských aglomerací, díky nimž přibylo vodních ploch, které nezamrzají.

Tuhá zima na severu láká ptáky k nám

Rybáři by stavy kormoránů rádi regulovali.Podle analýzy statistik z let 1966 až 2008 přibývá také potápivých kachen. I početnost hus zimujících v Čechách a na Moravě roste. Kolik hus přiletí, ale hodně závisí na charakteru počasí.

Vodní ptactvo sčítali ornitologové minulý víkend přibližně na 600 lokalitách. V současnosti jsou zpracovány výsledky z 240 lokalit, kde bylo zjištěno 56 druhů vodních a mokřadních ptáků. Nejpočetnějším druhem byla kachna divoká, dál pak husy, lyska černá a kormorán velký.

ČTĚTE TAKÉ: Ornitologové tento víkend sčítají zimující vodní ptáky

"Letos díky předchozím mrazům přibylo například labutí velkých, potápek roháčů, potápek malých, a některých severských kachen jako morčáků velkých a turpanů hnědých. Tyto druhy se k nám v tuhých zimách stahují ze severnějších částí Evropy," uvedl Musil.

Ledňáčkům letošní tuhá zima nesvědčí.Naopak například ledňáčkovi říčnímu podle něj letošní mrazivé počasí nesvědčí. V takových podmínkách se totiž přesunují ledňáčci dál na jih a v chladných zimách i častěji umírají.

Překvapivý je podle Musila zejména relativně vysoký počet hus polních a běločelých, které v teplejších zimách zůstávají obvykle na jižní Moravě. Pokud ale napadne sníh, nedostanou se k potravě, takže odlétají jižněji do Rakouska, Maďarska a na Slovensko. "Přesto byly letos zjištěny například na Nechranické přehradě a Novomlýnských nádržích, které byly s výjimkou malých ploch zamrzlé. Patrně letos panovaly dál na severu ještě horší podmínky a mráz k nám nasměroval i jedince, kteří jindy zůstávají v Pobaltí či na pobřeží Severního moře," soudí ornitolog.

Foto: profimedia.cz, Česká společnost ornitologická

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Klimazměna v praxi: Horké Středozemní moře mění Evropu. Česku nese povodně

Věda a technika
15. 7. 2025
Babočka paví oko

Relaxujte a počítejte motýly. Pomůžete jim. Motýlí půlhodinka končí v neděli

Věda a technika
15. 7. 2025
ilustrační foto

Dobrodružství za domem. Studentka objevila 19 rostlin nových v Česku

Věda a technika
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ