V Ostravě vědí, jak díky pyrolýze využít staré pneumatiky
18.05.2009 08:10
Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava vyvinula speciální zařízení na zpracování odpadu. Ze starých pneumatik nebo plastů, které by skončily na skládce, umí pyrolýzou vyrobit elektřinu a teplo.
Pyrolýzní jednotka je v Česku unikátem patentovaným Evropskou unií i Spojenými státy. V budoucnu by ji mohly využívat například malé obce jako místní zdroj elektřiny či vytápění.
Vysokoškolský tým vědců i studentů chemie a energetiky vyvíjel zařízení zhruba od roku 1995 a nyní ho v Ostravě uvedl do poloprovozu. Celková investice přesáhla 30 milionů korun, výzkum podpořilo ministerstvo průmyslu a obchodu i soukromé firmy.
Zařízení zpracovává hlavně odpadní gumy a plasty, z nichž vyrábí zatím elektrickou energii a teplo. "Drcený odpad se ohřeje na 600 až 800 °C. Bez přístupu vzduchu dojde k jeho tepelnému rozkladu, při němž nevzniká oxid uhličitý. Je to velmi ekologické zařízení," vysvětlil vedoucí projektu, profesor VŠB-TUO Václav Roubíček.
Pyrolýzní jednotka by podle něho mohla v budoucnu vyrábět například kapalná paliva nebo vodík, který by se využil pro pohon automobilů. Zařízení by také mohlo ze starých pneumatik vyrábět zase nové. "Právě postupy, které umožňují flexibilitu koncového produktu, máme patentované v rámci unie i Spojených států."
Zařízení by podle něho mohly už v roce 2010 využívat například malé obce, které budou vzdálené centrálnímu zpracování odpadu spalováním. "Obce by tím mohly pokrýt své potřeby. Zařízení může zpracovávat také odpadní dřevo, biomasu či uhlí," dodal autor projektu. Za hodinu zařízení zpracuje 50 až 100 kilogramů vstupních surovin. Z 0,7 kilogramu starých pneumatik umí vyrobit jednu kilowathodinu elektřiny.
Ilustrační foto: profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.