Ve středu dosáhne maxima <span>meteorický roj</span> Eta Aquaridy

Věda a technika
4. 5. 2009 08:00
Nejvíce meteorů bude vidět v noci na středu - bude-li jasno.
Nejvíce meteorů bude vidět v noci na středu - bude-li jasno.

Nejvíce meteorů bude vidět v noci na středu - bude-li jasno.Meteorický roj Eta Aquaridy, tvořený prachem z Halleyovy komety, vrcholí každoročně kolem 5. května. Letos bude mít maximum ve středu. Radiant roje, tedy místo, odkud meteory zdánlivě vylétají, je v souhvězdí Vodnáře. Informuje o tom astronomický server www.astro.cz.

Proud prachových částic z Halleyovy komety kříží dráhu Země hned dvakrát. Jsou proto příčinou dvou meteorických rojů s podobnými vlastnostmi. Jedním jsou květnové Eta-Aquaridy a druhým říjnové Orionidy.

Maximální frekvence Aquarid dosahuje 85 meteorů za hodinu. Kolísá však mezi 40 a 85 meteory. Podle jiných zdrojů by se mohla frekvence roje v letech 2008 až 2010 pohybovat kolem 80 až 100 meteorů za hodinu. Do atmosféry vstupují rychlostí až 66 kilometrů za sekundu. Měsíc zapadá ve 3:00 a radiant roje vychází nad obzor kolem 2:30.

Halleyova kometa oběhne kolem Slunce zhruba každých 76 let. Naposled ji bylo možné pozorovat v roce 1986, příště se objeví v roce 2061. První záznamy o Halleyově kometě pocházejí z třetího století před naším letopočtem.

Meteorické roje se obvykle jmenují po souhvězdích, z nichž jakoby vylétají. Má-li však v jednom souhvězdí svůj radiant více rojů, pak je potřeba je od sebe odlišit. Souhvězdí Vodnáře (Aquarius) je právě jedním z nich a během roku v něm má svůj radiant hned šest rojů. Astronomové proto rozhodli, že k jejich názvům budou ještě přidávat jména hvězd nejbližších jejich radiantu. Radiant Eta-Aquarid tedy leží velmi blízko hvězdy eta-Aqr (hvězda čtvrté hvězdné velikosti).

Ilustrační foto: profimedia.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Nový díl videoherní série Mafia s přízviskem Domovina vyjde 8. srpna

Věda a technika
8. 5. 2025

Acer představuje dva nové herní monitory: Predator XB323QK V4 s rozlišením 4K UHD a Nitro XV240 F6 s „ultrarychlým“ displejem

Věda a technika
5. 5. 2025

Druhého Kingdom Come studio prodalo tři miliony kopií, v květnu vydá rozšíření

Věda a technika
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ