Vědci identifikovali tělesné ostatky <span>Mikuláše Koperníka</span>

Věda a technika
20. 11. 2008 18:15
Koperníkovy ostatky vědci objevili už v roce 2005, neměli ale jistotu.
Koperníkovy ostatky vědci objevili už v roce 2005, neměli ale jistotu.

Koperníkovy ostatky vědci objevili už v roce 2005, neměli ale jistotu.Polští vědci za pomoci švédských kolegů identifikovali tělesné ostatky slavného astronoma Mikuláše Koperníka, který svou heliocentrickou koncepcí narušil dogma o nehybné Zemi. DNA ostatků nalezených před třemi lety v katedrále ve městě Frombork na severu Polska a vlasů objevených v knize, kterou Koperník vlastnil, se totiž podle analýz shoduje.

Koperníkův hrob hledali historici a archeologové řadu let, protože astronom byl pochován velmi neokázale. Předpokládalo se nicméně, že byl pohřben ve Fromborku u Baltského moře, který byl za jeho života známým centrem hvězdářů.

Až v roce 2005 se vědci dostali hrobu na stopu. Z historických pramenů zjistili, že Koperník by měl být pohřben v katedrále poblíž oltáře. Pod jedním z bočních oltářů našli šestnáct hrobů. Ale pouze dva přicházely v úvahu, protože v nich byli pochováni starci. Koperník žil na svou dobu nezvykle dlouho, zemřel v sedmdesáti letech. Na jedné hrobce byla tabulka se jménem Andrzej Gonsiorowski, vědci tak dospěli k závěru, že v druhé musí ležet Koperník. 

Díky nalezené lebce kriminalističtí experti sestavili portrét. Počítačovou animaci pak srovnali s podobiznami namalovanými za Koperníkova života. Odborníci poté došli k závěru, že našli ostatky slavného astronoma. Až dosud ale neměli jistotu.

Pátrání po DNA

Počítačová rekonstrukce podoby Mikuláše KoperníkaArcheologové si při ověřování původu kostí nemohli pomoci metodou, jež využívá analýzu DNA. Neexistuje totiž vzorek DNA Koperníkových potomků, protože astronom jako duchovní děti neměl, a výsledky analýzy tedy nebylo s čím porovnat. Archeolog Jerzy Gonsowski nicméně hledal jeho příbuzné. "Ale ukázalo se, že je to velmi těžké. Nepodařilo se nám dojít dál než do 18. století," uvedl.

Švédský profesor astronomie Göran Henriksson se ale rozhodl přijít věci na kloub a napadlo ho, že by se v knížkách, které Koperník vlastnil, mohl objevit třeba jeho vlas, s nímž by bylo možné DNA porovnat. V jedné z nich pak skutečně pár vlasů našel. Nejlepší švédská odbornice v této oblasti Marie Allenová si poté přivezla z Polska zub z nalezeného hrobu a zjistila, že dva vlasy z knížky měly stejné DNA jako zub. "To je důkaz, že ostatky patří Koperníkovi," řekl Henriksson.

Pro Frombork je podle biskupa Jacka Jezierského identifikování ostatků Koperníka velkou událostí. V katedrále se zřejmě objeví sarkofág, do kterého budou uloženy.

Mikuláš Koperník se narodil v roce 1473 v Toruni v rodině zámožného obchodníka a městského radního. Zprvu se zajímal o filozofii a lékařství, ale brzy si ho zcela získala matematika a astronomie. Dokonce i při studiu teologie se stále věnoval hvězdářství.

Svým nejznámějším dílem O pohybu nebeských těles "zastavil" Slunce a "roztočil" Zemi, kterou lidé až do jeho doby považovali za nehybný střed vesmíru. Koperník zemřel v roce 1543 a jako kněz byl pochován pod oltář, o který ve fromborské katedrále pečoval.

Foto: ČTK/AP
Autor: ČTK

Další čtení

Xiaomi Electric Scooter 5 Max přináší silný výkon a chytré funkce pro městskou mobilitu

Věda a technika
3. 6. 2025
ilustrační foto

Loď měla astronauty přivézt domů za osm dní. Na ISS strávili devět měsíců

Věda a technika
3. 6. 2025

Mafia: The Old Country ukazuje Sicílii v novém traileru

Věda a technika
2. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ