V kusu jantaru starém 100 milionů let našli američtí vědci houbu, která je asi o 20 milionů let starší než jiné dosud známé nálezy houbových fosílií. Unikátní houba byla asi před rokem objevena v Barmě, oznámil profesor entomologie ve výslužbě George Poinar z Kalifornské univerzity v Berkeley.
Prehistorická houba je velmi zajímavá i tím, že obsahuje dva parazity - jeden se živil přímo houbou a druhý na svém parazitním kolegovi.
"Udivila mne dost už sama houba. Ale když jsem viděl ty parazity, bylo to ohromující. Nikdy nikdo dosud neviděl takovou trojici pohromadě," upozornil Poinar. "Je to důkaz, jak daleko v minulosti se vyskytovaly houby - i paraziti, kteří se na nich pásli," zdůraznil profesor v listu The Oregonian.
Nalezený druh houby je podobný špičkám, které rostou na kůře dnešních stromů. Jantar, což je vlastně zkamenělá pryskyřice některých prastarých stromů, má chemické vlastnosti, jež působily jako přírodní balzamovací látka pro pravěké tvory, kteří v ní uvízli.
Houby zdobily stromy před 100 miliony let, takže zřejmě představovaly chutné pohoštění pro dinosaury, kteří je spásali, řekl profesor.
Fosílie hub jsou vzácné, a proto má nález z Barmy velký význam, vysvětlil mykolog a profesor botaniky a fytopatologie na Oregonské státní univerzitě Joseph Spatafora. "Prehistorických hub přežilo jen málo, takže ten zajantarovaný druh nám může poskytnout informace o rozmanitosti hub v té dávné době, stejně jako představu o roli hub v pralesních ekosystémech," dodal Spatafora.
Foto: archiv