Čtyři roky práce a více než 40 tisíc pokusů stojí za úspěchem britsko-amerického týmu, který určil trojrozměrnou strukturu enzymu, s jehož pomocí virus HIV pašuje své geny do buňky. Otevírá se tak cesta k účinnějšímu boji proti původci AIDS.
Enzym integráza vědci znají už více než dvacet let, stále však nevěděli, jak přesně vypadá. Je přitom nesmírně důležitý. Když virus HIV proniká do buněk, integráza se stará o to, aby se genetická informace viru začlenila do hostitelovy DNA. Napadená buňka pak podle tohoto návodu vyrábí další virové částice.
O poznání prostorového uspořádání integrázy se v minulosti pokoušela celá řada vědeckých týmů, podařilo se to až nyní. Odborníci z Harvardu a z londýnské Imperial College o tom informují v aktuálním vydání časopisu Nature.
ČTĚTE TAKÉ: Český objev skýtá naději na nový druh léků proti AIDS
Boj s AIDS: Vědci jsou o krok blíže k vyhnání HIV z těla
V klinické praxi se už nyní využívají léky, které působení integrázy blokují, ale dokud vědci neznali tvar enzymu, nevěděli, jak přesně léky působí. Nyní tedy bude možné místo „střelby naslepo" vyvíjet cílené medikamenty a také účinněji bránit tomu, aby vůči nim viry získaly odolnost.
Enzym je bílkovina sestávající z tisíců atomů. Jeho strukturu je možno určit pouze převedením na krystalickou formu a následným studiem ohybu rentgenových paprsků na této krystalické struktuře. Podobně byla v roce 1953 rozluštěna i struktura DNA - slavná dvoušroubovice.
ČTĚTE TAKÉ: Odborníci zpochybňují úspěch vakcíny proti HIV
Foto: Imperial College London, profimedia.cz