Vedle! Proč kaloni svým <span>sonarem nemíří</span> přesně na cíl?

Věda a technika
11. 2. 2010 12:20
Kaloň egyptský se chystá přistát na jablku.
Kaloň egyptský se chystá přistát na jablku.

Kaloň si pochutnává na mangu. Narozdíl od netopýrů neloví hmyz.Pro netopýry a jim příbuzné plodožravé kaloně je sluch stejně důležitý jako pro nás zrak. Podobně jako ponorky nebo rybářské lodi vysílají ultrazvukové signály, poslouchají jejich ozvěnu odraženou od okolních předmětů a tak se orientují v prostoru. Nyní se ukázalo, že kaloni záměrně nemíří přímo na objekt svého zájmu a signálem spíše „ostřelují" jeho okraje. Získají tak přesnější informace.

Vědci z iztaelského Weizmannova vědeckého ústavu a americké Marylandské univerzity zkoumali, jak přesně využívá echolokaci kaloň egyptský. Nechali kaloně v naprosté tmě přistávat na kulovitém předmětu, natáčeli je přitom infračervenou kamerou a pomocí dvaceti mikrofonů citlivých na ultrazvuk zaznamenávali přesnou charakteristiku signálu, který vysílají.

Zjistili, že jakmile kaloň objekt zaregistruje, začne ultrazvukovým signálem „ostřelovat" jeho okraje, přičemž pravidelně střídá levou a pravou stranu. Takový postup jim sice znesnadňuje zaměření malých objektů, ale jakmile svůj cíl jednou lokalizovali, umožňuje jim to dozvědět se o něm více informací.

ČTĚTE TAKÉ: Orální sex není výsadou lidí a bonobů, znají ho i kaloni

Kaloň egyptský se chystá přistát na jablku.Zatímco střed signálu má největší intenzitu, takže je maximální šance, že kaloň odražený signál zachytí, na okrajích je signál sice slabší, ale má větší gradient - jeho intenzita i při malém posunu do strany prudce klesá. Díky tomu kaloň může citlivěji zaznamenat detaily a změnu polohy, protože rozdíly v charakteru odraženého signálu jsou v tomto případě výraznější.

Matematické modely potvrzují, že při navigaci k nehybnému předmětu (pohybuje se pouze relativně ve vztahu k přibližujícímu se kaloňovi) je tato metoda efektivnější než zaměření středu signálu přímo na objekt.

Naši netopýři tuto strategii nepoužívají. Mnohé druhy loví malou kořist v letu a tento způsob by jim znemožnil udržet letící hmyz „v zaměřovači". Jakmile ho zaregistrují, míří ultrazvukový signál přímo na něj. Představu o jeho poloze a relativní rychlosti si dělají pomocí analýzy zpoždění ozvěny a míry Dopplerova efektu (ultrazvuk odražený od vzdalujícího se objektu má nižší frekvenci než odraz od objektu, který se k netopýrovi přibližuje).

Foto: Merlin D. Tuttle/Bat Conservation International, Yossi Yovel

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ