Astronomové naslouchají magnetické sluneční hudbě
21.06.2010 13:53
Slunce odedávna inspirovalo hudebníky a jsou mu věnovány stovky písní nejrůznějších žánrů. Britským vědcům se nyní podařilo nahrát také jeho vlastní tvorbu. Zvuky, které vznikají na základě pohybů magnetického pole naší nejbližší hvězdy, připomínají experimentální ambientní hudbu, podle vědců mají ale určitou harmonii i půvab.
Vědci z Sheffieldské univerzity zjistili, že solární magnetické výboje vibrují jako struny hudebního nástroje. Pomocí satelitních snímků slunce se jim podařilo převést pohyby magnetického pole na zvuk a zrychlit jej, aby byl slyšitelný pro lidské ucho.
"Bylo vzrušující a určitým způsobem velmi krásné slyšet zvuky pocházející z tak velkého tělesa," uvedl šéf vědeckého týmu Robertus von Fáy-Siebenbürgen. Kromě estetického zážitku prý nasbíraná data pomohou také lépe pochopit sluneční aktivitu, erupce a elektromagnetické výboje, které vytvářejí takzvané vesmírné počasí a výrazně ovlivňují život na Zemi.
ČTĚTE TAKÉ: Majitelé iPhonu mohou díky NASA sledovat dění na Slunci
Podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) v následujících letech sluneční aktivita výrazně zesílí. Silné elektromagnetické výboje mohou poškodit přetížené elektrické sítě nebo některá citlivá elektronická zařízení. Tým profesora Fáy-Siebenbürgena věří, že se mu studiem "sluneční hudby" podaří tyto erupce lépe analyzovat a předvídat.
Foto: SOHO (ESA & NASA)
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.