Astronomové představili objev planety, která obíhá okolo vzdálené hvězdy a má stejnou hmotnost jako Země. Spoluautorem studie je český vědec.
Nestává se příliš často, aby slova českého astronoma citovala média z celého světa od USA a Mexika, přes Evropu až po Asii. David Nesvorný, který pracuje na Southwest Research Institute v USA, je spoluautorem objevu exoplanety s označením KOI-314 c. Astronomové planetu našli v datech z kosmického dalekohledu Kepler při snaze o nalezení měsíců exoplanet. KOI-314 c má hmotnost stejnou jako Země. Tím však podobnost se Zemí končí. Planeta je o 60% větší a také mnohem teplejší. Její velikost naznačuje, že bude mít velmi silnou atmosféru z vodíku a hélia.
KOI-314 c byla objevena díky pozorování periodických poklesů jasnosti její mateřské hvězdy v okamžiku, kdy planeta přechází přes tvář stálice. Na ověření existence planety a zjištění její hmotnosti však současné pozemské přístroje nestačí. Astronomové proto využili zajímavou fintu. Sledovali obdobné přechody druhé a bližší planety a nalezli v nich odchylky, které vyvolává KOI-314 c svou gravitací. Díky tomu mohla být spočítána její hmotnost.
Objev byl představen na sjezdu Americké astronomické společnosti. Oblast výzkumu exoplanet je na kongresu dominantním tématem. Tým Keplera představil desítky nových objevů exoplanet i plán na vzkříšení teleskopu. Kepler odstartoval do vesmíru v roce 2009, ale vloni v létě ukončil provoz kvůli poruše druhého ze čtyř gyroskopů, udržujícího jeho orientaci v kosmickém prostoru.
Zbývající gyroskopy sice na plnohodnotný provoz nestačí, vědci však chtějí využít vhodnou orientaci dalekohledu, sluneční vítr a motory k tomu, aby Kepler mohl hledat planety dál. Už to sice nebudou planety zemského typu, ale i tak se očekávají zajímavé úlovky. Mise s označením K2 by mohla začít v březnu.
Na rozdíl od předešlé mise nebude Kepler lovit planety v jedné části oblohy ale v 10 vhodných lokalitách. Do hledáčku se má dostat i slavná hvězdokupa Plejády, kterou lze v souhvězdí Býka pozorovat pouhým okem.
Exoplanetám se věnuje web http://www.exoplanety.cz