Dobyvatelé Marsu budou moci zasít a sklízet vlastní plodiny

Věda a technika
24. 6. 2016 07:35
Na Marsu podle vědců lze pěstovat rajčata, ředkvičky, hrášek a žito.
Na Marsu podle vědců lze pěstovat rajčata, ředkvičky, hrášek a žito.

Příští dobyvatelé Marsu si budou moci pochutnávat na ředkvičkách, hrášku, žitu a rajčatech, vypěstovaných přímo na rudé planetě. Podle univerzity ve Wageningenu na jihu Nizozemska čtyři druhy zeleniny a obilí, které vypěstoval místní výzkumník na půdě podobné povrchu rudé planety, jsou vhodné k lidské konzumaci.

Podle výsledků výzkumu, prováděného na napodobenině marsovské půdy, dané plodiny neobsahují těžké kovy v nebezpečném množství, ujistila společnost Mars One, která stojí za projektem osídlení Marsu a byla partnerem výzkumného týmu.

"Tyto pozoruhodné výsledky jsou velice slibné. Můžeme skutečně jíst tyto ředkvičky, hrášek, žito a rajčata. Jsem opravdu zvědav, jak budou chutnat," prohlásil výzkumník Wieger Wamelink podle komuniké.

Při prvních pokusech, podniknutých před třemi lety, byl výzkumník s to pěstovat řeřichu, ředkvičky a žito na půdě podobné vyprahlému a skalnatému povrchu Marsu. Vzorek poskytla americká vesmírná agentura NASA, která obdobu marsovského a měsíčního povrchu vyrábí ve směsi arizonské pouště a havajské sopky. Zůstávala nicméně otevřena otázka, zda takto vypěstovaná zelenina je při konzumaci bezpečná. Marsovská půda totiž - podobně jako občas i některá místa na Zemi - obsahuje těžké kovy, které sice nebrání v růstu rostlin, ale mohou mít zhoubné následky pro lidské zdraví, dokonce i smrtelné.

Ukázalo se však, že čtyři z deseti druhů plodin, aktuálně pěstovaných v univerzitních sklenících, neobsahují hliník, zinek, arzén či železo v nebezpečném množství, a tedy jejich konzumace nepředstavuje nebezpečí. Koncentrace těžkých kovů v některých plodinách dokonce byla nižší než v případě rostlin z pozemské půdy, upřesnila univerzita.

Autor: ČTK Foto: ČTK , ZUMA/Abed Rahim Khatib

Další čtení

ilustrační foto

Letadlem nebo rychlovlakem? Koleje jsou drahé, ale víc eko než letadla

Věda a technika
18. 7. 2025
Největší na Zemi nalezený meteorit z Marsu

Kolik stojí kámen z Marsu? V aukci 112 milionů korun. Zabojoval i dinosaurus

Věda a technika
17. 7. 2025

PlayStation opět ignoruje Gamescom. Sony nebude na veletrhu ani letos

Věda a technika
16. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ