Americká sonda Curiosity, která na Marsu pátrá po stopách života, má další závadu počítače, která zpozdí obnovení vědeckých výzkumů. Nejnovější komplikace se objevila o víkendu a šestikolové vozítko po odhalení softwarové chyby v souboru vstoupilo do nouzového režimu.
Curiosity zůstává v kontaktu se Zemí, nemůže se však pohybovat a dělat obrázky, dokud nebude problém vyřešen. Tým Curiosity očekával, že obnoví činnost sondy v pondělí, ukázalo se však, že odstranění závady bude trvat déle, možná až do konce týdne.
Na počátku března technici objevili problémy s pamětí počítače, které nejspíš způsobilo kosmické záření. Kontrolu nad vozítkem tak musely převzít záložní systémy. Nejnovější závada není tak závažná, ale každá nečekaná komplikace rozhodí plánovaný program výzkumu, upozornil Richard Cook z Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), který má projekt Curiosity na starosti.
Vědci minulý týden oznámili, že analýza hornin, které odebrala Curiosity v Galeově kráteru, potvrdila, že na Marsu mohly v minulosti existovat mikrobiální formy života. Vzorky obsahovaly síru, dusík, vodík, kyslík, fosfor a uhlík, tedy prvky důležité pro vznik života.
Jakmile se Curiosity vrátí do běžného provozu, bude mít již na práci jen několik dní, než planetární postavení po většinu příštího měsíce omezí radiovou komunikaci mezi Zemí a Marsem.
Mars: sonda Curiosity v nouzovém režimu. Nefotí, nehýbe se
Věda a technika
19. 3. 2013 08:30Sonda Curiosity má závadu na počítači, nemůže se pohybovat a dělat obrázky.
Autor: ČTK Foto: ČTK/AP